PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wróci staż podyplomowy?

ŁS
25-03-2014, 12:22
Wróci staż podyplomowy? Wróci staż podyplomowy? (Fot. Fotolia/PTWP)
Samorząd lekarski chce powrotu obowiązkowego stażu podyplomowego. Uchwała mobilizująca Naczelną Radę Lekarską do działania w tej sprawie została przegłosowana w trakcie XII Krajowego Zjazdu Lekarzy. Decyzję, o ile w ogóle zdecyduje się takową rozważyć, podejmie resort zdrowia.

Przypomnijmy, że Naczelna Rada Lekarska nigdy uchylenia obowiązku stażu podyplomowego nie chciała. Przez lata wskazywała na korzyści z tej formy edukacji, jednak Ministerstwo Zdrowia staż zlikwidowało. Na XII Krajowym Zjeździe Lekarzy (20-22 marca) delegaci uchwałą zmobilizowali NRL do podjęcia działań mających na celu przywrócenie stażu podyplomowego w dotychczasowej formie.

Staż podyplomowy lekarzy dentystów obowiązywał od 1927 roku. Był podstawową formą doskonalenia zawodowego przygotowującą absolwenta studiów stomatologicznych do wykonywania zawodu i do rozwoju zawodowego.

- Wymóg szkolenia stażystów i program stażu był niezbędnym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności uzyskanych w trakcie studiów. Staż podyplomowy, jako pierwszy etap doskonalenia zawodowego, daje również możliwość absolwentowi uczelni medycznej oceny własnych uzdolnień i właściwe ukierunkowanie zainteresowań zawodowych, w celu wybrania dziedziny medycyny lub stomatologii, w której będzie realizował dalszą drogę zawodową, a także pozwala na poznanie praktycznych zasad etyki zawodowej w relacji mistrz - uczeń - przekonuje samorząd lekarski.

Podobne zdanie mają sami zainteresowani, czyli młodzi dentyści. - Głównym problemem studentów stomatologii jest skrócenie ścieżki ich edukacji do 4 lat. Do tej pory studenci kształcili się w systemie 5 lat + 1 rok obowiązkowego stażu podyplomowego. Natomiast obecnie (już od dwóch lat) adepci kierunku lekarsko-dentystycznego studiują 5 lat (piąty rok jest odpowiednikiem stażu odbywanym podczas zajęć praktycznych na uczelni) - mówił na łamach infoDENT24.pl lek. dent. Jakub Łada, szef Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. - W mojej ocenie jest to zbyt krótki okres, aby zdobyć wystarczające umiejętności praktyczne, ale i również wiedzę teoretyczną. Dla mnie samego staż podyplomowy był przełomowy, musiałem zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, nauczyć się szybko podejmować prawidłowe decyzje. Dlatego też nie wyobrażam sobie, aby studenci stomatologii mogli od razu wykonywać zawód lekarza dentysty zaraz po ukończeniu studiów - przekonywał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH