PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wniosek o przystąpienie do PES tylko do końca roku

ms
18-12-2015, 08:06
Wniosek o przystąpienie do PES tylko do końca roku Decyzje o PES (foto: pixabay)
Centrum Egzaminów Medycznych przypomina, że termin składania wniosków zgłoszeniowych do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (dla lekarzy i lekarzy dentystów) do sesji wiosennej 2016 r. upływa 31 grudnia 2015 r.

Po tym dniu nie będzie możliwości złożenia takiego wniosku.

W ostatnich dniach wiele dzieje się wokół formuły specjalizacji i samego PES.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jest za wprowadzeniem dwuletniej specjalizacji z zakresu stomatologii ogólnej, której rozpoczęcie byłoby możliwe natychmiast po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty.

Specjalizacja z zakresu stomatologii ogólnej byłaby specjalizacją "powszechną". Praktycznie każdy lekarz dentysta mógłby taką specjalizację otworzyć.

Rezydenci w odniesieniu do PES postulują :- wprowadzenie zasady wskazywania podręcznika i literatury, na podstawie których układane są pytania;
- ujawnianie po każdym teście pytań, wraz z odpowiedziami i ich źródłem;
- zapewnienie możliwości odwołania się od wyniku egzaminu.

Komisja Stomatologiczna NRL mówi o determinacji lekarzy dentystów w sprawie ułatwienia dostępu do kształcenia specjalizacyjnego.

Rzecznik Praw Pacjenta proponuje, aby w celu ograniczenia emigracji lekarzy i lekarzy dentystów po zakończeniu szkoleń w ramach rezydentury, należy rozważyć uzależnienie możliwości uczestnictwa w takich szkoleniach od przepracowania przez medyków określonego czasu w Polsce, w systemie ubezpieczeń zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PES   specjalizacje   PTS   rzecznik praw pacjenta   KS NRL   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH