• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Więcej dentystów nie trzeba!

en
14-04-2016, 08:24
Więcej dentystów nie trzeba! Czy to dobrze, że będzie więcej dentystów?
Resort zdrowia chce zwiększyć od jesieni 2016 r. limity przyjęć na wydziały lekarsko - stomatologiczne uniwersytetów medycznych. Czy wzrost liczby miejsc jest racjonalnym posunięciem, zastanawia się Andrzej Cisło, wiceprezes OW NFZ w Poznaniu i przewodniczący KS WIL.

W roku akademickim 2016/2017 na wydziałach lekarsko - stomatologicznych (tryb stacjonarny) rozpocznie studia magisterskie stacjonarne w języku polskim o 31 osób więcej niż rok wcześniej, a o 10 więcej słuchaczy będzie na studiach magisterskich niestacjonarnych także w języku polskim. 

W ocenie Andrzeja Cisły to nieuzasadniony krok. Co gorsza Ministerstwo Zdrowia nie po raz pierwszy zwiększyło liczbę miejsc na studiach dla dentystów. W ubiegłym roku podniosło limit o 52 miejsca. Co po prostym działaniu matematycznym daje sumę 93 nowych miejsc. To tak jakby stworzyć nowy wydział stomatologii, dwukrotnie większy niż w Collegium Medicum UJ. 

- Prawdą jest że próchnica w Polsce zbiera hojne żniwa, ale to jeszcze nie powód, aby mnożyć adeptów stomatologii. Przecież limity miejsc powinny przede wszystkim zależeć od możliwości dydaktycznych uczelni i możliwości na rynku pracy – oburza się Andrzej Cisło. I zastanawia się, gdzie leży granica tych działań: ….problem polega na niezrozumieniu faktu, że ustawodawca zakotwiczył gwarancję pewnej równowagi pomiędzy promocją dobra publicznego, jakim jest każdy nowy wykształcony lekarz i lekarz dentysta a prawidłową realizacją tej promocji, czyli między zapewnieniem wykształcenia na odpowiednim poziomie a niezmarnowaniu tego trudu (zarówno państwa, jak i absolwenta) poprzez taką liczbę absolwentów, która realnie znajdzie godną pracę.

Więcej: autonomia-dent

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH