PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W wieku 102 lat zmarła prof. Noemi Wigdorowicz – Makowerowa

umed.wroc.pl, gazeta.am.wroc.pl/szaft
11-02-2015, 12:50
W wieku 102 lat zmarła prof. Noemi Wigdorowicz – Makowerowa Zmarła prof. dr. hab. Noemi Wigdorowicz – Makowerowa (fot. sxc.hu)
7 lutego 2015 r. w Sztokholmie zmarła prof. dr. hab. Noemi Wigdorowicz – Makowerowa, wieloletni kierownik Katedry Protetyki Stomatologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Prof. Noemi Wigdorowicz - Makowerowa była absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego z 1937 roku, oraz Akademii Stomatologicznej w Warszawie z 1939 roku. W latach 1964 -1983 pełniła funkcję kierownika Katedry Protetyki Stomatologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu (dziś UM).

Prof. Wigdorowicz - Makowerowa jest autorką lub współautorką ponad 220 prac naukowych oraz trzech monografii: „Fluor w stomatologii", „Próchnica zębów u dzieci w świetle statystyki", „Zaburzenia czynno- ściowe narządu żucia".
Jest ponadto współautorką dwóch skryptów dla studentów: „Materiały pomocnicze do egzaminu dyplomowego", i „Protetyka kliniczna w częściowych brakach uzębienia".

Była wieloletnią członkinią Komitetu Redakcyjnego „Protetyki Stomatologicznej" i „Wrocławskiej Stomatologii", członkinnią Komitetu Ekologicznego PAN w latach 1982-1984 oraz kierownikiem Zespołu ds. Profilaktyki Fluorkowej przy Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, którego działania przyczyniły się do uruchomienia we Wrocławiu w 1967 r. pierwszej w Polsce stacji fluorkowania wody wodociągowej.

Noemi Wigdorowicz-Makowerowa opracowała ulepszone metody rehabilitacji protetycznej narządu żucia w artropatiach stawów skroniowo-żuchwowych, parodontopatiach i wadach zgryzu. Wprowadziła biologiczno-czynnościowe metody leczenia zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego. 

Od 1986 r. mieszkała w Szwecji.

W czasie II wojny światowej była uwięziona w getcie warszawskim, z którego udało się jej wydostać. Wspomnienia z tego okresu opisała później w monografiach: „Wspomnienia z getta warszawskiego" wydanej w 1987 r. przez Ossolineum i „Miłość w cieniu śmierci", wydanej w 1996 r. przez wydawnictwo Arboretum.

Źródła: umed.wroc.pl, gazeta.am.wroc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH