PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga: LDEK może nie potwierdzać kwalifikacji w UE

17-09-2012, 12:17
Uwaga: LDEK może nie potwierdzać kwalifikacji w UE (foto: sxc.hu)
Uwaga: LDEK może nie potwierdzać kwalifikacji w UE (foto: sxc.hu)
Naczelna Rada Lekarska zaniepokojona jest przedłużającą się procedurą notyfikacji Komisji Europejskiej dotyczącej zmian w zakresie Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, a dokładnie zastąpienie go  Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym.

 

Niedopełnienie formalności przez polski rząd sprawi, że lekarze starający się np. o zatrudnienie w innych państwach UE będą mieli problemy z uzyskaniem akceptacji zdobytych w Polsce kwalifikacji, potwierdzonych nowymi egzaminami LDEK.

Modyfikacja prawa nastręcza tak wiele trudności organizacyjnych, że Ministerstwo Zdrowia z miesiąca na miesiąc odkładało sprawę notyfikacji zmian na forum unijnym. Skutek jest taki, że jeszcze we wrześniu 2012 roku z urzędu przy ul. Miodowej w Warszawie nie został wysłany w stronę Brukseli żaden dokument uruchamiający procedurę przekształcenia załącznika V dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 7 września 2005 roku. Dla unijnych urzędników obowiązującym egzaminem w Polsce jest zatem cały czas Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy. I tak być powinno. Szkopuł w tym, że prawdopodobnie nic się nie zmieni w tym względzie także w 2013 roku, bo procedury notyfikacyjne mają, ciągnąca się całymi miesiącami, inercję. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia nie przeżywa jednak stresu i zapewnia, że jeszcze jest czas na konsultacje w sprawie tego co ma się znaleźć w nocie notyfikacyjnej.

Jest zatem wielkie prawdopodobieństwo, że polski stomatolog z dyplomem LDEK w ręku  wzbudzi życzliwe zakłopotanie potencjalnego pracodawcy, dla którego lekarz z Polski to lekarz, który musi legitymować się zdanym LDEP-em.

Istnieje w tej sprawie jeszcze jedno niebezpieczeństwo, może się bowiem stać tak, że przy pośpiechu w załatwianiu zgód na uznanie LDEK za egzamin obowiązujący zagubiony zostanie LDEP, a przecież jeszcze przez długi czas większość lekarzy to właśnie nim będzie się legitymowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   egzaminy   UE   Prawo pracy   LDEK  

POLECAMY W SERWISACH