PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga, czasopisma pseudonaukowe grasują!

kan
17-10-2016, 08:07
Uwaga, czasopisma pseudonaukowe grasują! Jak nie dać się nabrać fałszywemu wydawcy (fot. pixabay)
Coraz częściej zdarza się, że naukowiec dostaje ofertę usługi (płatnej oczywiście) szybkiego opublikowania pracy. Niestety oferentem jest „drapieżne wydawnictwo”, które tylko podszywa się pod wydawców istniejących na rynku periodyków naukowych.

Nasilają się ataki ze strony drapieżnych wydawnictw, fałszywych czasopism i firm podających nieprawdziwe dane o współczynniku Impact Factor. Cyberprzestępcy najczęściej kradną tożsamość istniejących wydawców.  

Rozbój wydawniczy
Pseudonaukowi wydawcy wykorzystują podobnie brzmiącą nazwę czasopisma oraz skopiowany z prawdziwego tytułu numer ISSN i skład rady naukowej. Tworzą, robiącą wrażenie oryginalnej, fałszywą stronę www. Niekiedy oszuści kradną tożsamość czasopism prawdziwych, które nie mają swojej strony. Warto też zwrócić uwagę na domenę. Te fałszywe unikają w domenie nazwy kraju, na przykład .pl, .is, .at, zastępując je rozszerzeniami .org. lub .com.

Podają wymyślony Impact Factor (oczywiście nie najniższy) lub stwarzają wrażenie renomowanego tytułu stosując określenia "Unofficial Impact Factor", "Prognostic IF", "Real IF", "Journal IF".
Prowadzą agresywną promocję swoich tytułów, rozsyłając e-maile do pracowników naukowych. Często powiadamiają autorów o opłatach (wysokich) dopiero po akceptacji artykułu do druku i obciążają za nieistniejące usługi. Zwykle nie przedstawiają recenzji, a jedynie decyzję o akceptacji pracy.

Co należy sprawdzić i nie dać się nabrać:
- tytuł czasopisma i odpowiadający mu nr ISSN,
- wskaźnik Impact Factor, czy jego wartość jest taka sama na stronie czasopisma i w bazach prowadzonych przez koncern wydawniczy Thomson Reuters, który corocznie ją ustala. Wartość wskaźnika IF podawana jest w bazie Journal Citation Report, można go sprawdzić także na platformie Web of Science,
- indeksowanie artykułów na platformie Web of Science (WoS), należy sprawdzić czy w WoS zaindeksowane są artykuły z wcześniejszych numerów czasopisma lub nazwiska publikujących autorów, oraz czy link do czasopisma na stronie WoS jest zgodny z podanym w korespondencji,
- gdzie strona internetowa czasopisma jest hostowana (http://ipaddress.com). Strony fałszywych czasopism hostowane są najczęściej poza krajem prawdziwego wydawcy.

Inne tropy
Niepokój powinny wzbudzić m.in. nieoczekiwana zmiany w profilu (najczęściej poszerzenie) oraz częstotliwości wydawania czasopisma, występowanie kilku wersji stron internetowych tego samego czasopisma, brak indeksacji prac w bazach danych, pomimo zamieszczenia takiej informacji na stronie czasopisma, niezgodność numerów telefonów, adresów internetowych i rzeczywistych, nazwisk redaktorów naczelnych, rady naukowej, recenzentów. Wszelkie wątpliwości należy dogłębnie wyjaśnić przed podjęciem decyzji o wysłaniu publikacji i uiszczeniu opłaty.

Więcej: cm-uj.krakow.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
praca na uczelni   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH