• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Upublicznić testy z: LDEK LEK i PES

ms
14-08-2015, 08:59
Upublicznić testy z: LDEK LEK i PES Walka o jawny LDEK (foto: pixabay)
Wymiana oświadczeń pomiędzy NRL a Ministerstwem Zdrowia przypomina grę dla najmłodszych „pomidor”. Prezes NRL pyta, a MZ odpowiada – niezmiennie to samo. Z tym, że samorządowi lekarskiemu do śmiechu wcale nie jest.

Batalia o możliwość upubliczniania pytań, stawianych podczas Lekarsko - Dentystycznego Egzaminu Końcowego, Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, ciągnie się latami. Walka – póki co – nie przyniosła rezultatów oczekiwanych przez tych, którzy chcieliby mieć wgląd do pytań nie tylko podczas trwania egzaminów. Do tej grupy zalicza się samorząd lekarski reprezentowany przez NRL.

Jak wiadomo, samorząd lekarski wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego, domagając się stwierdzenia niezgodności z konstytucją tych przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które nie pozwalają na ujawnienie treści pytań egzaminacyjnych. Pojawiło się także w tej sprawie stanowisko Prokuratora Generalnego, będącego uczestnikiem postępowania przed TK. Ważne, że Prokurator Generalny w piśmie procesowym z 7 lipca 2015 r. podzielił w całości pogląd NRL, iż zaskarżone przepisy, ograniczające dostęp do pytań egzaminacyjnych, naruszają konstytucję.

Nowe wątki w sprawie wyłuszczył w piśmie, skierowanym do urzędników Ministerstwa Zdrowia, Maciej Hamankiewicz, prezes NRL, licząc na to, że resort zdrowia dokona wnikliwej analizy nowej sytuacji. Efekt?

Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia nie odniósł się do treści stanowiska Prokuratora Generalnego z lipca 2015 r. Zamiast tego, do pisma dołączona została, datowana na…15 stycznia 2014 r., kopia pisma podsekretarza stanu Ministerstwa Zdrowia skierowanego w tej sprawie do prof. Ireny Lipowicz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Maciej Hamankiewicz przypomina zatem, że stanowisko MZ sprzed ponad 18 miesięcy jest doskonale znane środowisku lekarskiemu i właśnie dlatego prosił o ponowną analizę problemu z uwzględnieniem nowych okoliczności.

Istnieje jednak obawa, że wobec nowych okoliczności MZ odkopie coś ze swoich archiwów np. sprzed 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH