PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu świętuje

js
19-10-2015, 08:06
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu świętuje Studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (foto: mat. prom.)
Okazje są dwie 15-lecie Wydziału Lekarsko – Stomatologicznego oraz 70 lat naukowych osiągnięć Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich.

Co prawda Wydział Lekarsko – Stomatologiczny powołany został do życia stosunkowo niedawno, bo 16 listopada 2000 r., ale Oddział Stomatologii Wydziału Lekarskiego funkcjonuje już od 13 kwietnia 1947 r.

W roku akademickim 1949/1950 dokonano przekształcenia Wydziału Uniwersytetu i Politechniki oraz Oddziału Farmacji i Stomatologii w Akademię Medyczną, pierwotnie nazwaną Akademią Lekarską. Po paru dniach nowa uczelnia przyjęła nazwę „Akademia Medyczna we Wrocławiu”. Oddział Stomatologii utrzymał pierwotną nazwę.

Wydział Lekarsko – Stomatologiczny UM we Wrocławiu jest jednym z trzech samodzielnych wydziałów stomatologicznych w kraju.

Początki wydziału wiążą się z nazwiskiem prof. Marka Ziętka, rektora wrocławskiego UM. Był on pierwszym dziekanem WL-S, to on organizował Wydział i budował jego podwaliny. - Łatwo nie było, w czasie powstawania weszła w życie ustawa, która uniemożliwiała zasiadanie w kilku radach wydziałów. Trzeba było wybierać, a my potrzebowaliśmy dobrych naukowców i wykładowców - wspominał rektor. Podkreślał on, że dziś wszystkie władze dziekańskie mogą być dumne, bo powstał ważny i stabilny wydział.

Z kolei 19 października odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem 70 lat naukowych osiągnięć Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zorganizowana z tej okazji konferencja naukowa jest hołdem i przypomnieniem dokonań pionierów nauk medycznych we Wrocławiu.

Wśród dziewięciu wykładów okolicznościowej sesji naukowej jest także jeden bezpośrednio dotyczący branży stomatologicznej „Uniwersytecka powojenna stomatologia we Wrocławiu: ludzie i ich dokonania” - autorstwa dr hab. Barbary Bruziewicz – Mikłaszewskiej.

Więcej: umed.wroc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH