PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

UM we Wrocławiu: wystawa upamiętniająca prof. Antoniego Cieszyńskiego

smn
11-04-2017, 08:10
UM we Wrocławiu: wystawa upamiętniająca prof. Antoniego Cieszyńskiego Rektor UM prof. Marek Ziętek otwiera wystawę poświęconą prof. Antoniemu Cieszyńskiemu
Życie i dokonania prof. Antoniego Cieszyńskiego, legendarnego polskiego stomatologa są tematem wystawy otworzonej na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Wystawę, składającą się z kilkunastu plansz, można  obejrzeć w holu Centrum Naukowej Informacji Medycznej. Uroczystego otwarcia dokonał rektor UM we Wrocławiu, prof. Marek Ziętek. Ekspozycja opracowana została na podstawie  zbiorów Krzysztofa Dziedzica. Jej właścicielem  jest Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy (o wystawie w Oleśnicy infoDENT24.pl pisał obszernie).

Prof. Antoni Cieszyński urodził się w Oleśnicy. Po studiach w Niemczech trafił do Lwowa. Był tytanem pracy, oddanym sprawie stomatologii lekarzem, orędownikiem reform. Dyrektor Instytutu Eastmana w Rochester dr Harvey Burhart nazwał działalność polskiego profesora "olśniewającą wprost i bezprzykładną pracą".

Prof. Cieszyński w 1907 r. opracował regułę izometrii, dzięki której możliwe stało się wykonywanie zdjęć, na których długość radiologiczna zęba jest równa jego rzeczywistej długości. W tym samym roku opracował pierwszy na świecie atlas radiologii stomatologicznej. Rozwijał badania radiologiczne i kontynuował poszukiwania nowych rozwiązań.

Do jego wynalazków należą: przytrzymywacz filmów wewnątrzustnych, wspornik do zdjęć pozaustnych, kaseta do zdjęć stereoskopowych, miarka do odczytywania odległości filmu od ogniska, czapka z tabliczką ułatwiająca ustawienie promienia głównego do zdjęć typowych czaszki. W 1926 r. wydał podręcznik radiologii stomatologicznej. Jest autorem nowatorskich metod leczenia.

Podczas II wojny światowej został zamordowany przez nazistów na Wzgórzach Wuleckich.

Więcej: umed.wroc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   UM we Wrocławiu  

POLECAMY W SERWISACH