• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

UM we Wrocławiu „Uruchamia Dzieciaki”

ms
07-04-2018, 10:01
UM we Wrocławiu „Uruchamia Dzieciaki” dr Katarzyna Herman z Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej UM we Wrocławiu (foto: UM we Wrocławiu)
- Dzieci przegrywają z próchnicą, bo zaczynają dzień od słodkiego śniadania, od płatków z mlekiem, a na drugie śniadanie jedzą drożdżówki lub batony – przekonywała dr Katarzyna Herman z Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej UM we Wrocławiu wygłaszając wykład podczas spotkania z cyklu „Uruchamiamy Dzieciaki”.

W spotkaniu uczestniczyli głównie nauczyciele szkół wrocławskich.

Dr Katarzyna Herman przypomniała także, że do ok. 10. roku życia dziecko nie jest w stanie właściwie doczyścić sobie zębów, bo nie pozwalają mu na to zdolności manualne. Rodzice powinni mu w tym pomagać.

W opinii dr Katarzyny Herman zęby powinny być myte jak najczęściej, minimum po śniadaniu i kolacji, ponieważ to czas upływający między kolejnymi myciami, gdy bakterie mogą się rozwijać, jest najważniejszy z punktu widzenia rozwoju chorób jamy ustnej.

Dr Katarzyna Herman przestrzegała także przed erozją kwasową szkliwa, na którą wpływa przede wszystkim jedzenie cytrusów i picie słodkich napojów gazowanych. – Gdy pijemy soki, róbmy to przez słomkę, żeby ograniczyć kontakt zębów z kwasami – uważa przedstawicielka świata nauki.

Wykładowca przekonywała również do stosowania szyn ochronnych na zęby, które zwłaszcza w sportach kontaktowych zdecydowanie zmniejszają ryzyko urazu u dzieci.

Wykład dotyczył także złamań i wybić zębów, do których często dochodzi właśnie na zajęciach wychowania fizycznego. Szybka interwencja daje szansę na zachowanie zęba. 

Spotkanie „Uruchamiamy Dzieciaki” odbyło się po raz drugi w 2018 r. (i nie po raz ostatni, bo kolejne spotkania zaplanowano 26 kwietnia i 24 maja 2018 r.) w Centrum Naukowej Informacji Medycznej UM we Wrocławiu.

Więcej: UM we Wrocławiu

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH