PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

UM w Białymstoku: Centrum Symulacji Medycznej ma trzy sale do nauki stomatologii

en
25-09-2017, 09:11
UM w Białymstoku: Centrum Symulacji Medycznej ma trzy sale do nauki stomatologii Centrum Symulacji Medycznej w UM w Białymstoku (fot. Facebook)
Studenci Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim UM w Białymstoku od nowego roku akademickiego skorzystają z nowocześnie wyposażonych sal, w których będą się uczyć wykonywania zabiegów stomatologicznych.

Od nowego roku akademickiego 2017/2018 rusza Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a w nim trzy sale nauki umiejętności stomatologicznych SNUS, w których mieści się Zakład Propedeutyki Stomatologii. Są to pracownia interdyscyplinarna (o pow. 91 mkw.), pracownia specjalistyczna (pow.  77 mkw.) oraz laboratorium materiałowe (28 mkw.). W pracowniach umieszczono po 12 stanowisk roboczych.

Studenci będą pracować na unitach firmy Kavo typu Primus 1058 Life  w pełni wyposażonych. Unity posiadają popiersie fantomowe z głową, które są zamontowane zamiast tapicerki oparcia. Każde stanowisko ma ponadto lupy oraz drobny sprzęt służący m.in. do nauki: periodontologii, endodoncji, stomatologii zachowawczej, protetyki. Studenci będą mieli również szanse obsługiwać skaner wewnątrzustny Cerec AC z kamerą Omnicam firmy Sirona oraz oprogramowanie PrepCheck, które posłuży m.in. do precyzyjnej obiektywnej komputerowej analizy preparacji wykonanych przez studentów.

Pracownię specjalistyczną wyposażono w symulatory fantomowe firmy Adec (11 studenckich plus 1 asystenta). Sala przeznaczona jest do nauki stomatologii zachowawczej i endodoncji. Zakupiony został mikroskop endodontyczny Semorr 3000E z oświetleniem LED i płynną regulacją powiększenia. Rozbudowany system audio wideo umożliwia dobrą komunikację ze studentami, prezentację w czasie bieżącym lub nagrywanie filmów instruktażowych przekazywanych na monitory na stanowiskach studentów oraz ekran naścienny. W laboratorium materiałowym będą się odbywać seminaria i zajęcia praktyczne z dziedziny materiałoznawstwa stomatologicznego.

Zajęcia  rozpoczną się już 2 października 2017 r.

Koszt wyposażenia sal do nauki stomatologii wyniósł  ponad 3,7 mln zł. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uzyskał na realizację projektu - Wdrożenie programu rozwoju UMB z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej  - ponad 21 mln zł z Funduszy Europejskich w ramach Programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa V.  Wkład własny uczelni w tę inwestycję to 8 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH