PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ukraina: stomatologia dla zdesperowanych

ms
10-08-2016, 11:04
Ukraina: stomatologia dla zdesperowanych Ukraina czeka na polskich studentów stomatologii
Co ma zrobić 95 proc. aplikujących o przyjęcie na studia stomatologiczne w polskich uczelniach, którzy nie zostali przyjęci, bo zabrakło dla nich miejsc?

Najbardziej zmotywowani, żeby studia stomatologiczne jednak zacząć, mogą jeszcze starać się o przyjęcie na uniwersytet medyczny we Lwowie lub w Tarnopolu.

Czasu nie ma wiele, bo rok nauki zaczyna się 1 września, aczkolwiek przyjęcia prowadzone są także po tym terminie. Przybyszów z Polski, jak i innych obcokrajowców, obowiązuje niezbyt trudny egzamin (dla Polaków w zasadzie prowadzi się go w języku polskim).

Na Ukrainie rok na kierunku lekarsko – dentystycznym (studia jednolite, dzienne, pięcioletnie) kosztuje:
- język wykładowy ukraiński lub rosyjski – 3800 USD;
- język angielski – 4100 USD.

To co najmniej dwukrotnie mniej niż w Polsce na studiach płatnych w większości uniwersytetów medycznych.

Od tego roku warunki rekrutacji oraz niezbędne dokumenty, potrzebne do rozpoczęcia całego procesu, uległy zmianie. Dużym ułatwieniem są zatem firmy, które załatwiają wszystkie formalności warunkujące przyjęcie na studia.

Wyspecjalizowane firmy, dostarczone przez kandydata, dokumenty tłumaczą (u tłumacza przysięgłego) na Ukrainie. Rezerwują poza tym mieszkanie lub hotel na okres egzaminów i nauki oraz ustalają datę egzaminu wstępnego.

Wymagane dokumenty to:
- świadectwo maturalne;
- świadectwo szkolne;
- akt urodzenia;
- zaświadczenie lekarskie;
- test na HIV;
- 12 zdjęć.

Oczywiście większość Polaków, którzy emigrują czasowo na Ukrainę, liczy na to, że po roku będzie mogła się przenieść na bezpłatne studia do ojczyzny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH