PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uczelnie wspólnie walczą o zdrowe zęby u małych dzieci

26-06-2013, 00:01
Uczelnie wspólnie walczą o zdrowe zęby u małych dzieci
Uczelnie wspólnie walczą o zdrowe zęby u małych dzieci
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w ramach projektu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Swiss Contribution Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców uruchomiono stronę: www.zebymalegodziecka.pl. Stomatolodzy pracujący z dziećmi znajdą w nim wiele przydatnych informacji.

 

O programie Swiss Contribution pisaliśmy już wielokrotnie:

Promocja i profilaktyka zdrowia jamy ustnej wkrótce strona www

UM w Poznaniu nakręci film promujący zdrowie jamy ustnej

Zaprojektuj maskotkę programu profilaktycznego

Swiss Contribution: jest program, potrzebny menadżer

Swiss Contribution: jest program, będzie menadżer i asystent

Za szwajcarskie pieniądze stworzono stronę internetową. Ma być onabazą informacyjną dla lekarzy, rodziców i pracowników przedszkoli, które biorą udział w programie. Jego realizatorem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ale ponieważ program zakłada kompleksową akcję profilaktyczno-edukacyjną w całym kraju, ma różnych partnerów w różnych miejscach w Polsce (lista poniżej). Projekt dotyczy trzech uzupełniających się obszarów: edukacji, promocji i profilaktyki w zakresie zdrowia jamy ustnej, które zostaną skierowane do różnych grup docelowych: małych dzieci (w wieku 0-5 lat), ich rodziców, opiekunów i wychowawców.

Projekt realizowany jest w partnerstwie, do którego jak dotąd przystąpiły następujące uczelnie medyczne:
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Lider projektu- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie- Gdański Uniwersytet Medyczny- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku- Warszawski Uniwersytet Medyczny- Uniwersytet Medyczny w Lublinie

- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Mycie zębów według instrukcji

W przedszkolach, które zgłoszą chęć udziału w projekcie, edukatorzy zdrowotni poprowadzą lekcje w oparciu o prezentację multimedialną oraz bezpośredni instruktaż higieny jamy ustnej w grupach przedszkolnych. Dzieci będą szczotkowały zęby pod nadzorem wychowawców, pastą i szczoteczką przekazaną każdemu dziecku. Maluchy, których tego dnia nie będzie w przedszkolu, otrzymają środki do higieny (szczoteczki i pasty) od nauczycieli, którzy podejmą się też udzielenia instruktażu i nadzoru nad wykonaniem zabiegu higienicznego. Takie szkolenia będą powtarzane w ciągu całego roku. W kolejnych latach edukatorzy będą ponawiali szkolenie (jeden raz w roku), jak również prowadzony będzie monitoring działań.

POLECAMY W SERWISACH