PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Uczelnie niechętnie kształcą stomatologów cudzoziemców

02-01-2013, 23:02
Jak polskie uczelnie nie kształcą stomatologów cudzoziemców (foto; infoDENT24.pl)
Jak polskie uczelnie nie kształcą stomatologów cudzoziemców (foto; infoDENT24.pl)
Zagraniczni studenci ratują polskie uczelnie przed kryzysem artykuły o takich nagłówkach coraz częściej pojawiają się w mediach. Czy, aby nie jest to jednak zaklinanie rzeczywistości? Zasadniczą barierą w realizowaniu tego typu strategii jest zbyt szczupła liczba fachowców, która bez przeszkód potrafiłaby przekazywać fachową wiedzę w języku obcym. Limity przyjęć na studia prowadzone w języku innym niż język polski (na kierunku lekarsko dentystycznym) w roku akademickim 2013/2012 nie tylko nie były większe niż te obowiązujące w okresie 2012/2011, ale wprost przeciwnie - okazały się być znacząco niższe.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jako pierwszy w Polsce wprowadził studia w języku angielskim. Kolejną społecznością studencką, którą interesuje się UMP są Niemcy, a dokładniej cudzoziemcy władający tym językiem. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu ma ponoć za dwa lata przygotować miejsca dla tej grupy studentów. Początek dać ma Physikum (pierwsze lata edukacji medycznej w Niemczech, podczas których przekazywana jest wiedza z zakresu nauk podstawowych: anatomia, fizjologia, chemia, biochemia, patofizjologia). Początkowo grupa studentów kształcona w języku niemieckim nie będzie większa niż 30 osób. Zagranicznych studentów w poznańskiej uczelni medycznej jest niemal tysiąc, ale okazuje się, że niegdyś było ich nawet 1,2 tys. Oczywiście każdy z nich płaci za studia, mniej więcej 50 tys. zł rocznie.
Polskie uczelnie nie kształcą stomatologów cudzoziemców, dlaczego?
Inaczej jest na kierunkach lekarsko dentystycznych uniwersytetów medycznych. Limit miejsc dla chcących kształcić się na kierunku lekarsko stomatologicznym w języku obcym w okresie 2013/2012 zmniejszył się wobec poprzedniego okresu aż o 12 proc. Tymczasem liczba przyjętych studentów na studia stacjonarne, realizowane w języku polskim, wzrosła o 6 proc.

Za spadkiem tym kryje się jednak jeden fakt. O połowę zmniejszono limit przyjętych studentów cudzoziemców, którzy chcieliby kształcić w języku obcym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (spadek z 60 do 30 miejsc). W pozostałych uczelniach medycznych limity przyjęć w 2013/2012 na studia w trybie angielskojęzycznym co prawda nie spadły. ale i nie wzrosły wobec 2012/2011. Uczelnie medyczne w Polsce kształcą stomatologów cudzoziemców, ale o boomie nie może być mowy.

SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   Studia  

POLECAMY W SERWISACH