PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Trudna walka z próchnicą u dzieci niepełnosprawnych

smn
10-07-2016, 12:35
Trudna walka z próchnicą u dzieci niepełnosprawnych Dzieci niepełnosprawnych częściej mają próchnicę niż zdrowe (fot. pixabay)
Osoby niepełnosprawne powinny częściej odwiedzać dentystę niż osoby zdrowe. A jest dokładnie odwrotnie. Mimo, że mają więcej zębów z próchnicą, więcej usuniętych, częściej występują u nich wady zgryzu i upośledzenia funkcji jamy ustnej, leczą się rzadko -  dowodzi raport przygotowany przez Sojusz dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (Alliance for a Cavity-Free Future – ACFF).

Przyczyną takiej sytuacji są zaniedbania – wskazują prof. Maria Borysewicz-Lewicka i dr Karolina Gerreth, autorki "Zaleceń w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci niepełnosprawnych".  

Opiekunowie przede wszystkim skupiają się na chorobie ogólnoustrojowej i nie starcza im już ani uwagi, ani czasu na wykonywanie zabiegów profilaktycznych. Ale też zwykle nie mają wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. Niestety osoba niepełnosprawna często fizycznie nie jest w stanie samodzielnie dbać o zęby. A wizyty u dentysty boi się i pacjent i jego opiekun.

Dentysta niedostępny
Utrudniony jest dostęp do leczenia stomatologicznego dla tych chorych. Brakuje placówek, które prowadzą zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym, zaś dentyści mają niewielkie doświadczenie w leczeniu tej grupy pacjentów. Często też nie widzą związku pomiędzy stanem jamy ustnej  a chorobą przewlekłą lub niepełnosprawnością,

Tymczasem w grupie specjalistów opiekujących się niepełnosprawną osobą dentysta ma ważną rolę. Dziecko z niepełnosprawnością intelektualną, fizyczną lub sensoryczną powinno przejść badanie oceniające stopień zagrożenia chorobami jamy ustnej, które pozwoli zakwalifikować je do określonej grupy ryzyka i objąć wskazanymi działaniami zapobiegawczymi – podkreślają prof. Maria Borysewicz-Lewicka oraz dr Karolina Gerreth.

Plan leczenia
Dziecko niepełnosprawne to pacjent wyjątkowy. Dentysta powinien poświęcić czas na adaptację dziecka do warunków gabinetu stomatologicznego i zebrać informacje na temat jego funkcjonowania, współpracy, komunikowania się.

Kolejny krok to dokładne badanie jamy ustnej, w tym badanie rtg. Odpowiednio do potrzeb przeprowadzone leczenie zabiegowe i terapeutyczne oraz oceny stanu zdrowia pacjenta w ustalonych okresach. Ważnym elementem leczenia jest przeciwdziałanie powstawaniu i leczenie wad zgryzu, które są sprzężone z niepełnosprawnością, a także terapia szkodliwych nawyków, takich jak ssanie palca, ślinienie się.

Do czego dążyć
Dobrze prowadzony pacjent niepełnosprawny ma systematycznie i dokładnie myte zęby w domu, co w praktyce oznacza, że robi to opiekun. Stosowane są fluorki w formie past do zębów i preparatów aplikowanych w gabinecie. Pacjent ma odpowiednio dobraną dietę, która ogranicza rozwój próchnicy i oczywiście regularnie odwiedza dentystę.

Więcej: acff.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH