PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomografia wiązką stożkową w stomatologii wieku rozwojowego

ms
20-10-2016, 10:19
Tomografia wiązką stożkową w stomatologii wieku rozwojowego dr n. med. Tomasz Kulczyk
Wskazania do stosowania tomografii wiązką stożkową u dzieci obejmują przede wszystkim diagnostykę zębów zatrzymanych,  ocenę  urazów zębów i wyrostka  zębodołowego oraz  resorpcję korzeni.

Tomografia wiązką stożkową jest także wykorzystana w diagnostyce wrodzonych zespołów chorobowych przebiegających z zaburzeniami budowy w obrębie części twarzowej czaszki,  a także u pacjentów z rozszczepem podniebienia.

Interesujące sa możliwości stosowania badania tomograficznego w diagnostyce poszczególnych stanów chorobowych z wykorzystaniem różnych metod wizualizacji trójwymiarowej przy uwzględnieniu specyfiki rozwoju psychofizycznego dzieci.

Są także ograniczenia tej metody diagnostycznej, będące następstwem powstawania niespotykanych w innych technikach obrazowania artefaktów.

Te i inne informacje np. dotyczące dawek promieniowania stosowanych w obrazowaniu tomografią stożkową  oraz ich  potencjalnego wpływu na organizm pacjenta w  wieku rozwojowym przedstawi 
dr n. med. Tomasz Kulczyk,
specjalista periodontologii i  chirurgii stomatologicznej, od 2004 r. kierownik Pracowni Radiologii Stomatologicznej w Katedrze i Zakładzie Biomateriałów i Stomatologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W pracy naukowej koncentruje się na trójwymiarowej wizualizacji w radiologii stomatologicznej i archeologii na bazie tomografii stożkowej oraz metodach oceny wyników leczenia w oparciu o subtrakcję i automatyczne metody wykrywania składowych obrazów rtg.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stożkowy tomograf komputerowy  

POLECAMY W SERWISACH