PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomasz Rozwadowski: fotografia i wideo w koncepcji Digital Smile Design

Mirosław Stańczyk
21-02-2014, 07:53
Tomasz Rozwadowski: fotografia i wideo w koncepcji Digital Smile Design Tomasz Rozwadowski: fotografia i wideo w koncepcji Digital Smile Design (foto: archiwum)
Digital Smile Design kładzie nacisk na komunikację, zarówno z pacjentem, jak i na obieg informacji w obrębie zespołu fachowców, który pracuje nad uzyskaniem oczekiwanego efektu. Komunikacja w grupie specjalistów jest o wiele skuteczniejsza, jeśli wykorzystują oni dobrej jakości zdjęcia lub materiał filmowy. Fotografia i wideo to kolejny temat szkolenia, prowadzonego przez lek. dent. Tomasza Rozwadowskiego, pierwszą część materiału poglądowego zaprezentowaliśmy tydzień temu.

infoDENT24.pl: Ile jest uproszczenia w sformułowaniu, że DSD to fotografia i wideo?

Lek. stom. Tomasz Rozwadowski: Coś w tym jest. Digital Smile Design to praca głównie z obrazem, zarówno z fotografią, jak i wideo. Podstawą tego, aby projektować uśmiech są odpowiednio i precyzyjnie wykonane zdjęcia.
Często spotykam się z błędnymi wyobrażeniami na ten temat, z sugestiami, że DSD może być robione, kolokwialnie mówiąc „na oko". Co nie jest prawdą, bowiem przygotowanie rzetelnej dokumentacji fotograficznej, oczywiście również filmu - wpływa na jakość pracy lekarza stosującego metodę DSD. Materiał zdjęciowy jest podstawowym elementem precyzyjnego planowania leczenia. To szczególnie ważne i to nie tylko w kontaktach z pacjentami, ale przede wszystkim z uwagi na współpracę z zespołem partnerów uczestniczących w leczeniu oraz z laboratorium. Jeśli nie przyłożymy się do wykonania zdjęć, to będziemy mieć materiał zdjęciowy bez zachowania płaszczyzn czy kątów, a nasze pomiary będą nieprecyzyjne. Koncepcja DSD chroni nas przed takimi błędami, dając odpowiedzi na ważne pytania, ukazując protokoły robienia zdjęć, czy wskazując na konkretne techniki pracy z obrazem.

infoDENT24.pl: Od kiedy fotografia stała się ważnym elementem stomatologii estetycznej?

Lek. stom. Tomasz Rozwadowski: Materiał zdjęciowy od kilkunastu lat stanowi ważny element w medycynie. Fotografia i wideo trafiły także do stomatologii. Ich rola na przestrzeni kilku ostatnich lat zdecydowanie wzrosła. Zaczęło się od tego, że lekarze dentyści chcieli po prostu pokazać pacjentom pozytywne efekty wykonanej pracy. Inną kwestią jest chęć posiadania uporządkowanej dokumentacji. Dodatkowo na popularność zdjęć wpływa fakt, że za ich pomocą lekarz może w kilka minut w przystępny sposób pokazać pacjentowi w jakim stanie znajduje się jego jama ustna. Jedno z ulubionych moich powiedzeń brzmi - współczesna stomatologia estetyczna bez fotografii, to jak leczenie kanałowe bez zdjęcia RTG.

infoDENT24.pl: Czy łatwo namówić pacjenta na zdjęcia - jak radzić sobie z ewentualnymi obiekcjami?

Lek. stom. Tomasz Rozwadowski: Bardzo ważne jest to, aby najpierw samemu oswoić się z pracą ze zdjęciami i materiałem filmowym. Bez tego trudno o sukces w pracy z pacjentem. Ważne, aby dla lekarza wykonywanie zdjęć w pracy było powszednim elementem, O ile lekarz wie po co sporządza dokumentację zdjęciową, to spokojne przedstawienie koncepcji pacjentowi zazwyczaj wystarczy, aby skutecznie zaprosić leczoną osobę do współpracy. 

Pokazanie zdjęć i omówienie ich roli w procesie leczenia będzie postrzegane jako naturalna konieczność, a nie wymysł lekarza. Ważne są zatem rozmowa i właściwa relacja z pacjentem, wówczas będzie mógł on poznać korzyści z robienia tego typu zdjęć.

SŁOWA KLUCZOWE
estetyka   Digital Smile Design   Tomasz Rozwadowski   

POLECAMY W SERWISACH