PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomasz Rozwadowski: Digital Smile Design to bezbłędne projektowanie uśmiechu

Mirosław Stańczyk
14-02-2014, 07:57
Tomasz Rozwadowski: Digital Smile Design to bezbłędne projektowanie uśmiechu Tomasz Rozwadowski: Digital Smile Design to praktycznie bezbłędne projektowanie uśmiechu (foto: archiwum)
Digital Smile Design - koncept dr. Christiana Coachmanna - światowej sławy specjalisty stomatologii estetycznej, to rewolucja w stomatologii estetycznej. Przesada? Fakty świadczą o tym, że nie. W polskim środowisku stomatologicznym metoda ta zyskuje kolejnych zwolenników. Dr Tomasz Rozwadowski stał się ambasadorem innowacyjnego rozwiązania i ma na to „papiery". Co o DSD mówi jeden z nielicznych polskich stomatologów posiadających Certyfikat Digital Smile Design wydany przez dr. Christiana Coachmanna?

infoDENT24.pl: W kwietniu ruszają, prowadzone przez pana, warsztaty szkoleniowe z zakresu Digital Smile Design, ustalmy zatem na wstępie co kryje się pod nazwą DSD?

lek. stom. Tomasz Rozwadowski: DSD to system komunikacji, którego podstawowym elementem jest wizualizacja procesu leczenia wraz z pokazaniem pacjentowi efektu końcowego. Poszczególne elementy tej technologii wykorzystywane są w stomatologii od dawna, mówię o samym projektowaniu uśmiechu, analizie estetycznej, czy pracy na koronach tymczasowych. Jednak dopiero koncepcja dr. Christiana Coachmanna postawiła mocny akcent na komunikację z pacjentem, czy wręcz współpracę z nim, podczas procesu projektowania uśmiechu.
DSD pozwala wyeliminować błędy, nieporozumienia na linii lekarz - pacjent. Idea DSD zakłada, że przed rozpoczęciem leczenia pacjent nie tylko zna efekt, na który ma realny wpływ, ale wie także, jak będzie przebiegało leczenie.

Christian Coachmann kładzie nacisk na planowanie. Oczywiście ważny jest oczekiwany efekt, ale aby go osiągnąć należy gruntowanie sprawdzić wiele elementów, zarówno te które ułatwią dążenie do celu, jak i te które mogą sprawić trudności. Dodam, że podczas tej pracy pacjent musi być poinformowany z jednej strony o wszystkich możliwościach realizacji zadania, ale nie tylko, bo - z drugiej strony - także o mogących pojawić się trudnościach.

infoDENT24.pl: DSD ma w sobie pierwiastek pracy architekta? 

lek. stom. Tomasz Rozwadowski: Tak, zresztą sam dr Christian Coachmann porównuje DSD do pracy współczesnego architekta, który nie tylko obmyśla projekt i przygotowuje go „na papierze", ale dodatkowo generuje wariantową, przestrzenną wizualizację, uwzględniając wskazówki klienta.

Podobnie lekarz dentysta, przygotowując projekt i dopracowując szczegóły - cały czas zbiera uwagi pacjenta, aby finalnie wykonać mock - up. W tym momencie pacjent widzi siebie po leczeniu, nie tylko zęby, ale i twarz, zmiany w aparycji. Łatwiej mu zatem zdecydować się na leczenie. DSD to zatem optymalne narzędzie komunikacyjne, ale i marketingowe.

infoDENT24.pl: Pana przygoda z DSD to przypadek, czy konsekwencja rozwoju kariery zawodowej?

lek. stom. Tomasz Rozwadowski: Zajmuję się stomatologią estetyczną od dawna. Była to dla mnie, i nadal jest, najbardziej fascynująca dziedzina stomatologii. Od dłuższego czasu zatem pracuję w typowych dla tej dzieciny obszarach, wykonując korony tymczasowe, wax - upy.

Od samego początku mojej pracy interesowała mnie możliwość pokazania pacjentowi efektu przed rozpoczęciem leczeniem. Zależało mi na tym, aby pacjent wiedział, jak będzie wyglądał. Szukałem koncepcji pozwalającej na sprawną komunikację z pacjentem, czy raczej współpracę z nim, która zdecydowanie ułatwia lekarzowi działania. Istotne jest zaufanie pacjenta do lekarza. DSD łączy te wszystkie elementy w jedną całość - to zarówno sztuka komunikacji, jak i warsztat w zakresie pracy fotograficznej, nagrywania filmów, przygotowywania projektów.

POLECAMY W SERWISACH