PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomasz Rozwadowski: Digital Smile Design - sezonowa moda, czy nowa jakość w stomatologii?

ms
24-07-2014, 08:03
Tomasz Rozwadowski: Digital Smile Design - sezonowa moda, czy nowa jakość w stomatologii? Tomasz Rozwadowski w gronie DSD Lecturer (foto: archiwum)
O praktycznym zastosowaniu Digital Smile Design mówi lek. dent. Tomasz Rozwadowski, członek DSD Certified Members oraz DSD Lecturer - jeden z dwudziestu na świecie specjalistów szkolących w zakresie DSD w oparciu oryginalną formułę Christiana Cochmana.

infoDENT24.pl: Jakie są główne konstatacje osoby pracującej już ponad rok z DSD?

Lek. dent. Tomasz Rozwadowski: Projektowanie uśmiechu, to fantastyczna sprawa z punktu widzenia pacjenta, który widząc efekt - zaczyna marzyć i chce dążyć do celu, jakim staje się dla niego piękny uśmiech. Z punktu widzenia lekarza, bez wątpienia DSD to nowa jakość zawodowego funkcjonowania. Do mojej współpracy z zespołem, a mam na myśli techników oraz innych specjalistów, Digital Smile Design wprowadził porządek i zdecydowanie poprawił przepływ informacji, poziom wzajemnego zrozumienia w kontekście leczenia pacjenta oraz skrócił czas pracy nad przypadkiem, wszystko dzięki znacznemu zmniejszeniu liczby poprawek.
Digital Smile Design coraz śmielej puka do polskich gabinetów dentystycznych, stając się nie tylko „narzędziem prosprzedażowym", ale przede wszystkim wszechstronnym instrumentem organizującym pracę, zarówno lekarzy, jak i techników dentystycznych.

infoDENT24.pl: W jakim zakresie praca z technikami staje się bardziej efektywna?

Tomasz Rozwadowski: Protetyka stanowi duże pole do popisu dla DSD. Bardzo często wykorzystujemy mechanizmy DSD właśnie do współpracy z technikami. Każda praca protetyczna ma odrębną prezentację, w której jesteśmy w stanie wraz z technikiem zawrzeć bardzo wiele elementów na przykład komentarze, zdjęcia, skany.
W tym obszarze zatem, Digital Smile Design jest procedurą, która wpływa na kompleksowość współpracy. Ważne, że nie wymaga to zaangażowania naprawdę więcej czasu.
Można obrazowo powiedzieć, że prezentacja DSD to blat roboczy, który zawiera wszystkie zdjęcia twarzy pacjenta wykonane en face i z boku oraz wewnątrzustne, radiogramy, zdjęcia RTG, zdjęcia tomografii komputerowej, skany z programów 3D z laboratorium. Mając to w jednym pliku - leczenie oraz praca poszczególnych osób jest po prostu łatwiejsza, a kazus jest zrozumiały pod względem specyfiki, zakresu leczenia i oczekiwań lekarza, ale także pacjenta.

infoDENT24.pl: Nie trudno zauważyć, że komunikacja za pomocą obrazu to sedno DSD.

Tomasz Rozwadowski: Tak, gdyż te różnorodne obrazy, począwszy od zdjęć pacjenta, poprzez dokumentację medyczną, po zdjęcia z prac poszczególnych osób, stanowią kompleksowe podejście do planu leczenia. Nasz plan jest dużo bardziej czytelny. Jest on również zrozumiały dla pacjenta, z którym lekarz współpracuje, informując go na bieżąco o zakresie leczenia oraz o zakładanym celu.
Ponadto tego typu analizy są przydatne również dla innych specjalistów. Prezentacja staje się wiodącym dokumentem, który rozbudowujemy wraz z postępami leczenia pacjenta. Jak wspomniałem, w mojej praktyce dostrzegam dużą poprawę w uzyskiwaniu efektów - współdziałanie z technikami dentystycznymi staje się bardziej owocne.

POLECAMY W SERWISACH