PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

TK zbada czy brak dostępu do pytań egzaminacyjnych PES czy LDEK jest zgodny z Konstytucją

NRL/ŁS
09-09-2014, 10:58
TK zbada czy brak dostępu do pytań egzaminacyjnych PES czy LDEK jest zgodny z Konstytucją NSA uznał, że pytania egzaminacyjne z PES są informacją publiczną. Co powie TK? (fot. TK)
Wraca temat dostępu do testów egzaminacyjnych: PES, LEK i LDEK. Samorząd lekarski, który od dawna nie znajduje dostatecznych podstaw do tego, aby ten dostęp lekarzom ograniczać, teraz chce aby sprawie przyjrzał się Trybunał Konstytucyjny.

Naczelna Rada Lekarska wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów, które uniemożliwiają dostęp do testów z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego oraz Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

- Dla wielu lekarzy przygotowujących się do tych egzaminów poruszona kwestia jest niezwykle ważna. Uzyskanie uprawnień zawodowych czy zdobycie specjalizacji warunkuje prawidłowy rozwój zawodowy i możliwość uzyskania zatrudnienia - przekonuje Maciej Hamankiewicz.

W walce o dostęp do pytań egzaminacyjnych NRL szuka sojusznika w osobie Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich. Maciej Hamankiewicz zwrócił się do RPO o podjęcie działań zmierzających do uchylenia tego przepisu również poprzez skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Irena Lipowicz w resorcie zdrowia interweniowała już w tej sprawie w październiku 2013 roku. Odpowiedź przedstawicieli ministerstwa świadczyła, że nie zamierza zajmować się tą kwestią. W lakonicznych odpowiedziach pojawiały się jednak sugestie, że udostępnienie pytań z lat ubiegłych mogłoby negatywnie wpłynąć na poziom kształcenia specjalizacyjnego.

Przypomnijmy, że NSA uznał, iż pytania egzaminacyjne z PES stanowią informację publiczną, gdyż zadania testowe są dokumentem urzędowym zawierającym w sobie informacje wykorzystywane przez organ, służące realizacji jego zadań, a więc stanowiące informację publiczną (wyrok NSA z 21 lipca 2011 r. sygn. akt I OSK 678/11).

Czytaj więcej: Dostęp do pytań PES i LDEK: co powie RPO?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH