PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szkolenie specjalizacyjne pod specjalnym nadzorem?

ws
18-01-2016, 08:20
Szkolenie specjalizacyjne pod specjalnym nadzorem? PES dramatycznie słabe wyniki, co się stało? (foto: freeimages)
Wyjątkowe kiepskie wyniki Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w sesji jesiennej 2015 r. prowadzą do rozważań nad potrzebą zmiany systemu szkolenia specjalizacyjnego.

Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi prof. Mariusz Klencki, podczas posiedzenia prezydium NRL, szczegółowo przedstawił informację na temat wyników Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w jesiennej sesji egzaminacyjnej 2015 r. 

Przypomnijmy, że jesienią 2015 r. aż 91 proc. lekarzy, którzy podeszli do egzaminu specjalizacyjnego z anestezjologii, nie zaliczyło go. W stomatologii także nie działo się najlepiej.

Wobec takiej sytuacji członkowie NRL chcą dokonać oceny toku szkolenia specjalizacyjnego, upatrując w tym jedną z przyczyn jego niskiej zdawalności. Podczas dyskusji stawiano pytania czy błąd tkwi w konstrukcji testów, czy być może w przebiegu szkolenia.

Deklaracje Naczelnej Rady Lekarskie w tym względzie są bardzo konkretne, wspierają postulaty wyrażone w Deklaracji Porozumienia Rezydentów OZZL, a  dotyczące poprawy warunków szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów.

 NRL opowiada się za:
- poprawą jakości kształcenia specjalizacyjnego,
- wzrostem wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów;
- wprowadzeniem wynagrodzeń dla kierowników specjalizacji;
- weryfikacją przepisów, uniemożliwiających zmianę dziedziny specjalizacji w ramach rezydentury;
- zmianami w kwestii dyżurów medycznych pełnionych w trakcie kształcenia specjalizacyjnego.

Nie brakowało opinii, aby kontrolę szkoleń specjalizacyjnych przejął samorząd lekarski.

Trudny do zdania jest nie tylko PES, ale także LDEK, tym większe gratulacje dla lek. dent. Magdaleny Molskiej (Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi), która w 2015 r. zdała LDEK najlepiej. Z tego też względu, podczas posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej, wręczono jej dyplom za najlepszy wynik podczas egzaminu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
CEM   PES   LDEK   Mariusz Klencki  

POLECAMY W SERWISACH