PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

System Monitorowania Kształcenia nie tak od razu

smn
04-05-2016, 09:56
System Monitorowania Kształcenia nie tak od razu Do SMK jeszcze cały rok (fot. pixabay)
System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych będzie obowiązywał lekarzy dentystów dopiero od 1 maja 2017 r.

System Monitorowania Kształcenia (SMK) gromadzi informacje, które mają pomóc w skutecznej organizacji, planowaniu i monitorowaniu tego procesu, prowadzeniu analiz dotyczących zapotrzebowania na kadry medyczne w systemie ochrony zdrowia oraz ocenie jakości i skuteczności kształcenia. Te informacje będą uwzględniać: wiek, specjalizację, staż, kursy doszkalające pracowników medycznych. 

Dzięki SMK pracownicy medyczni uzyskają możliwość wnioskowania o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego, prowadzenia Elektronicznej Karty Specjalizacji, wnioskowania o przystąpienie do egzaminu LEK/LDEK, PERM i państwowych egzaminów specjalizacyjnych.

Natomiast jednostki szkolące będą mogły wnioskować o udzielenie akredytacji na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie i tworzenia w systemie, w postaci elektronicznej, planów kształcenia.

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego będzie obsługiwać proces akredytacji jednostek szkolących, obsługiwać szkolenia i kursy w ramach specjalizacji.

Kierownik specjalizacji uzyska możliwość tworzenia w systemie w postaci elektronicznej rocznego planu szkoleniowego oraz potwierdzania w Elektronicznej Karcie Specjalizacji odbytych procedur, kursów i staży kierunkowych, w ramach nadzoru nad przebiegiem szkolenia specjalizacyjnego.

Urzędy wojewódzkie, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będą rozpatrywać wnioski o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego i weryfikować elektroniczną dokumentację odbytego szkolenia specjalizacyjnego.

Zgodnie z zapisami ustawy z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1991 r. oraz z 2016 r. poz. 65) SMK powinien zostać udostępniony dla wszystkich grup zawodowych już 1 maja 2016 r. Jednak zdecydowano się na stopniowe wdrożenie tego systemu w nadziei, że to  pozwoli wyeliminować błędy pojawiające się w trakcie jego użytkowania, a także da możliwość zoptymalizowania systemu.

Stąd w pierwszym etapie, tj. od 1 maja 2016 r., SMK uruchomione zostanie dla diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów. Dla pozostałych grup zawodowych, czyli lekarzy i lekarzy dentystów oraz pielęgniarek i położnych, SMK będzie obowiązywał od 1 maja 2017 r.

Więcej: csioz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH