PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Świeże spojrzenie PTS na specjalizacje

ms
22-03-2018, 07:53
Świeże spojrzenie PTS na specjalizacje prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS
- Naszym celem jest stworzenie systemu kursów certyfikujących, rekomendujących wybrane umiejętności w stomatologii - zapowiedziała w rozmowie z infoDENT24.pl prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS .

infoDENT24.pl: Czy prof. Marzena Dominiak zdaje sobie sprawę z tego, że większość lekarzy dentystów w tym kraju będzie weryfikowało swój pogląd na temat Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego po pierwszych decyzjach podejmowanych przez nowo wybraną prezydent tej szacownej organizacji. Jest oczekiwanie, aby decyzje były spektakularne.
prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS: Nie zależy mi na spektaklu. Wolę, żeby pierwsze decyzje były mądre, przemyślane, takie które dadzą nadzieję na przyszłość. Uważam, że aby rozpocząć budowanie nowego, a na pewno PTS wymaga budowy nowego, należy zacząć od fundamentów. Zgoda, stawanie podwalin z pewnością nie należy do zajęć, o których się chętnie dywaguje, ale robotę taką trzeba wykonać. Dokonaliśmy istotnych zmian w strukturach PTS, wyróżniliśmy obszary dydaktyczny, naukowy i kliniczny, pojawiły się nowe komisje problemowe jak chociażby Komitet Nauki Akademii Wiedzy i Praktyki.

Budujemy strukturę - a w zasadzie już to się stało - w której swoich przedstawicieli mają lekarze dentyści z całej Polski. Są reprezentanci wszystkich ośrodków uniwersyteckich, ale także wielu fachowców funkcjonujących poza strukturą uczelni.

Chętnie wspieramy się doświadczeniem ludzi od dawna funkcjonujących w zawodzie, ale próbujemy także odmłodzić szeregi PTS. Służy temu podpisana niedawno umowa z Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii. Zależy nam na tym, aby organizacja ta, skupiająca 2 tys. studentów i młodych lekarzy dentystów, zasiliła szeregi 2,5 tys. członków PTS. Młodszym koleżankom i kolegom chcemy ułatwić decyzję o przystąpieniu do PTS, także poprzez zawieszenie składki członkowskiej na dwa lata. Aktywnie chcemy współpracować z Be Active Dentist, bo działający tam ludzie mają pasję zdobywania wiedzy i wprowadzania jej do praktyk zawodowych.

To ułatwia realizowanie przedsięwzięć, na których zależy – mam nadzieję – dużej części osób związanych z branżą stomatologiczną.

Czy podpisanie formalnej umowy o współpracy pomiędzy PTS a NIL jest przedsięwzięciem spektakularnym, czy budową podwalin?
To nie jest – mam nadzieję – formalne złożenie kilku podpisów, nie na tym mi zależy i cieszę się, że podobnie myśli drugi sygnatariusz tego porozumienia. Podpisaliśmy dokument, to ważne, ale ważniejsze jest to, że już zaczęliśmy wspólnie działać. Działania te dotyczą usystematyzowania szkoleń dedykowanych lekarzom dentystom. Zamierzamy jako PTS, wspólnie z reprezentantami ośrodków uniwersyteckich oraz samorządu lekarzy i lekarzy dentystów uruchomić cykl trzyletnich szkoleń master w implantologii, czy ortodoncji, które będą rodzajami studiów podyplomowych - takie konstrukcje w zakresie kształcenia kadry medycznej dopuszcza polskie ustawodawstwo.

SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje   PTS   Marzena Dominiak  

POLECAMY W SERWISACH