• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Studia stomatologiczne na Ukrainie: polemika Macieja Hamankiewicza ze studentką

Gazeta Lekarska/jsz
28-07-2014, 13:01
Studia stomatologiczne na Ukrainie: polemika Macieja Hamankiewicza ze studentką Maciej Hamankiewicz dyskutuje ze studentką stomatologii (fot. sxc.hu)
- Polscy studenci kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych znaleźli się w miejscu (Ukraina – przyp. red.), gdzie trwały działania wojenne i nie wyobrażam sobie braku odruchu solidaryzmu społecznego i chęci uczynienia wszystkiego, aby polscy studenci wrócili w tej sytuacji do swojego kraju – pisze na łamach „Gazety Lekarskiej” Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. To odpowiedź na anonimowy list studentki stomatologii, która nie podzieliła entuzjazmu szefa samorządu lekarskiego - jak pisze - w kwestii przeniesienia studentów z Ukrainy na polskie uczelnie.

Autorka listu, który nadesłano do redakcji „GL" podpisała się jako „Studentka stomatologii". Zarzuca w nim Maciejowi Hamankiewiczowi, że ten wypowiadając się na temat studentów stomatologii na Ukrainie (tekst pt. „W obronie lekarzy"), nie zapoznał się wcześniej z warunkami, jakie trzeba spełnić, aby studiować na Ukrainie.

- Bardzo współczuję wszystkim mieszkającym na stałe, jak i okresowo na Ukrainie w związku z zaistniałą sytuacją, ale nie mogę się zgodzić z entuzjazmem autora z powodu przeniesienia studentów z Ukrainy na uczelnię do Polski, tym bardziej, że parę stron dalej w tej samej gazecie znajduję się artykuł, w którym sugeruje się, iż w Polsce jest za dużo studentów stomatologii. Dlaczego oni mają zabierać nam miejsca na uczelni, a państwo ma za nich płacić? Po to, żeby później nasłuchać się, że służba zdrowia w Polsce jest niewykwalifikowana? - pisała w maju „Studentka stomatologii".

Maciej Hamankiewicz podkreśla, że wypowiedź dotyczyła przede wszystkim sytuacji zagrożenia życia i zdrowia młodych ludzi obywateli polskich studiujących poza granicami Polski. - Polscy studenci kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych znaleźli się w miejscu, gdzie trwały działania wojenne i nie wyobrażam sobie braku odruchu solidaryzmu społecznego i chęci uczynienia wszystkiego, aby polscy studenci wrócili w tej sytuacji do swojego kraju - napisał w odpowiedzi na list młodej dentystki.

Szef samorządu lekarskiego podkreślił, że jego tekst dotyczył zarówno wydziałów lekarskich, jak i wydziałów lekarsko-dentystycznych, nie jest więc uzasadnione łączenie faktu przeniesienia wszystkich studentów polskich z Ukrainy z limitami przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny.

Całą polemikę Macieja Hamankiewicza ze studentką stomatologii można przeczytać tutaj

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH