PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Studia medyczne w języku obcym bez egzaminu z języka polskiego, ale...

ws
19-02-2016, 08:15
Studia medyczne w języku obcym bez egzaminu z języka polskiego, ale... Co z egzaminem z polskiego dla studiujących stomatologię w języku obcym (foto: pixabay)
Przy okazji projektowanych zmian legislacyjnych, przywracających staż podyplomowy po zakończeniu studiów medycznych, minister zdrowia chce zmodyfikować zasady potwierdzania znajomości polskiego, dla tych, którzy nie studiowali w tym języku.

Zmiana polegać ma na zwolnieniu obywateli polskich oraz obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy nie ukończyli studiów medycznych w języku polskim, z obowiązku złożenia egzaminu z języka polskiego. Tak będzie, gdy przyszły lekarz dentysta przedstawi dokument potwierdzający znajomość języka polskiego (wymieniony w wykazie dokumentów ogłoszonym przez ministra zdrowia w obwieszczeniu).

Obywatele polscy, studiujący medycynę w obcych językach w Polsce oraz poza nią, jak i obywatele innych państw członkowskich UE, będą mieli możliwość podejmowania dalszych kroków związanych z ubieganiem się o przyznanie prawa wykonywania zawodu bez konieczności podchodzenia do egzaminu z języka polskiego, pod warunkiem jednak posiadania dokumentu wymienionego w zapowiadanym obwieszczeniu ministra zdrowia.

Takie przygotowania potwierdza Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, w piśmie do Macieja Hamankiewicza, prezesa NRL. Wiceminister poinformował, że prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, także w związku z postulatami dotyczącymi zniesienia obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego przez obywateli polskich i państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy władają językiem polskim w mowie i w piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH