PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Studentka stomatologii chce zmiany oceny jej pracy maturalnej

ms
18-08-2015, 10:11
Studentka stomatologii chce zmiany oceny jej pracy maturalnej W sądzie o zmianę wyniku matury (foto: pixabay)
Kindze Jasiewicz, na rozszerzonym egzaminie maturalnym z biologii zaniżono punktację z trzech zadań. Z powodu zbyt niskiej liczby punktów na egzaminie dojrzałości, nie przyjęto jej na kierunek lekarsko - dentystyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (studia bezpłatne). Limit wynosił 262 punkty, jej zabrakło jednego.

Kinga Jasiewicz ostatecznie zaczęła studiować stomatologię, ale na kierunku płatnym, pozew sądowy przeciwko Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej skierowała już w październiku 2014 r.

Uczennica wystąpiła do OKE o skorygowanie wyniku egzaminu, ale uzyskała odpowiedź odmowną o braku trybu odwoławczego od wyników matury. Teraz studentka domaga się od OKE przyznania jej dodatkowo po jednym punkcie za odpowiedzi na trzy pytania i ustalenia nowego wyniku egzaminu. Chce także nowego świadectwa maturalnego ze skorygowanym wynikiem testu

Studentka stoi na stanowisku, że nie powinna ponosić skutków rozbieżności zdań między autorem podręcznika, z którego się uczyła, a egzaminatorem i że oceniający popełnili istotne uchybienia, polegające na niepoprawnej, zbyt rygorystycznej interpretacji tzw. klucza, prowadzącej do wypaczenia wyniku egzaminu.

Komisję przed sądem reprezentować będzie Prokuratoria Generalna, która zażądała od sądu zakończenia sprawy jeszcze przez rozpoczęciem procesu. PG przekonywała sąd, że proces nie ma sensu, bo ustawa oświatowa nie przewiduje zmiany wyników egzaminów. Sędzia uznał jednak, że w tym wypadku mogło dojść do naruszenia dóbr osobistych.

OKE stoi na stanowisku, że choć prawo do nauki stanowi jedno z podstawowych praw obywatelskich, nie stanowi dobra osobistego. Praca egzaminacyjna nie jest natomiast twórczością naukową, tylko określoną w przepisach formą oceny poziomu wykształcenia ogólnego.

Zdaniem komisji nie doszło także do błędów przy ocenie maturzystki. Jak wyjaśnia OKE, punkty przyznawane są tylko za poprawne rozwiązania, precyzyjnie odpowiadające poleceniom zawartym w zadaniach; natomiast odpowiedzi niezgodne z poleceniem, tj. nie na temat lub niepełne, są traktowane jako brak odpowiedzi.

Proces, wyznaczony początkowo na 17 marca, przesunięto ostatecznie na koniec sierpnia.

- Na razie nie chcemy się wypowiadać, czy rzeczywiście jest to kwestia naruszenia dóbr osobistych. Natomiast na pewno chcemy się sprawie przyglądać, bo jest ona precedensowa - mówi Elżbieta Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Więcej: www.polskieradio.pl
wiadomosci.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OKE w Krakowie   egzaminy   sąd   studia stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH