PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Studenci UM we Wrocławiu dbają o profilaktykę w Świdnicy

ms
01-06-2015, 11:57
Studenci UM we Wrocławiu dbają o profilaktykę w Świdnicy Profilaktyka w wieku dziecięcym (foto: sxc.hu)
Władze gminy Świdnica postanowiły zapewnić najmłodszym mieszkańców gminy bezpłatną pomoc stomatologiczną w szkołach.

- Od 6 lat ściśle współpracujemy z kołem naukowym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Studenci w gminnych placówkach oświatowych prowadzą badania przesiewowe m.in. w zakresie oceny stanu uzębienia naszych dzieci - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Od ponad roku taki gabinet (Dentalium) działa przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie, z którego, w ramach kontraktu NFZ, mogą bezpłatnie korzystać m.in. przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Ponadto od czterech lat na terenie hali sportowej w Witoszowie Dolnym funkcjonuje prywatny gabinet stomatologiczny. Z jego usług, realizowanych na podstawie kontraktu z NFZ, mogą bezpłatnie korzystać m.in. uczniowie z centrum oświatowego w Witoszowie Dolnym.

W 2014 r. ponad 300 uczniów ze szkół podstawowych (z klas I - III) skorzystało z bezpłatnych badań i profilaktyki stomatologicznej w ramach programu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Świdnica. Na ten cel z budżetu gminy przeznaczono 37 tys. zł.

Ostatnio 90 przedszkolaków z „Bajkowej Dolinki" w Pszennie odwiedziło gabinet stomatologiczny Dentalium. Bezpłatne badania prowadzone były w kierunku ewentualnej próchnicy oraz wad zgryzu u dzieci. U blisko połowy z nich najczęstszym problem była próchnica, wynikająca w głównej mierze z braku prawidłowych nawyków dotyczących szczotkowania zębów (30 proc.). Badaniom zębów towarzyszyły również krótkie prelekcje i instruktaże mycia zębów.

Cała akcja trwała 4 dni. Przedszkolaki w wieku od 3 do 6 lat poddane zostały badaniom jamy ustnej, a rodzice w krótkim czasie uzyskiwali informacje dotyczące stanu ich uzębienia.

Więcej:  dsw.doba.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH