PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia w Bydgoszczy ad acta?

js
26-01-2016, 13:16
Stomatologia w Bydgoszczy ad acta? Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetem Medycznym? (foto: pixabay)
W październiku 2015 r. studenci stomatologii mieli rozpocząć zajęcia w Collegium Medicum w Bydgoszczy. W tym celu przejęto na potrzeby UMK zabytkowy budynek przy ul. Dworcowej w Bydgoszczy. Budynek jest, ale projekt skutecznie blokują ambicje i skrzętnie skrywany tzw. lokalny partykularyzm.

Kto zawinił opóźnieniu, którego wymiar jeszcze długo nie będzie znany? Bydgoszcz twierdzi, że władze Torunia, Toruń uważa, że problem tkwi w Bydgoszczy.

Ostatnio w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy zebrali się bydgoscy posłowie, aby podziękować naukowcom z Collegium Medicum za poparcie idei utworzenia uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy.

Uczestnicy spotkania nie mieli jednak dobrej informacji dla osób zainteresowanych m.in. uruchomieniem stomatologii w Bydgoszczy. Ewentualna decyzja wiedzie bowiem przez rozmowy nie tylko z władzami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w ramach którego funkcjonuje CM w Bydgoszczy, ale także przez przekonywanie wielu parlamentarzystów.

- Obawiam się, że na sejmowej sali trudno będzie projekt powołania w Bydgoszczy uniwersytetu medycznego obronić. Nie mam wątpliwości, że toruńscy posłowie zrobią wszystko, aby do powstania uniwersytetu nie dopuścić - uważa Łukasz Schreiber, poseł PiS.

- Musimy wszyscy w naszych klubach rozmawiać i tłumaczyć, że ten projekt to nie jakaś wojenka bydgosko - toruńska, tylko ważna kwestia dla przyszłości naszego miasta – argumentowała Teresa Piotrowska z PO.

Emocje rosną. Przytaczane są argumenty na to, że UMK przez lata otrzymywał od Bydgoszczy wsparcie lokalowe i finansowe, a bydgoski majątek uczelni stał się zabezpieczeniem kredytów UMK. Poza tym Bydgoszcz nie ma szansy na unijne wsparcie przy realizowaniu uczelnianych inwestycji, gdyż projekty zatwierdza Toruń i dziwnym zbiegiem okoliczności baza, która jest niezbędna do funkcjonowania wydziałów lekarskich i stomatologicznych, rozwija się głównie w Toruniu i w okolicach.

Kolejny sygnał dali mieszkańcy Bydgoszczy, którzy zebrali  160 tys. podpisów pod inicjatywą utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

Z drugiej strony istnieje pogląd, że UMK, nie bacząc na koszty, zapewnił intensywny rozwój CM.

Orędownicy niezależności CM w Bydgoszczy twierdzą, że uczelnia mogłaby już dawno temu pokonać drogę do uniwersytetu medycznego samodzielnie, tylko takiej szansy nie stworzono. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest zdania, że do powołania do życia Uniwersytetu Medycznego na bazie Collegium Medicum niezbędne byłoby uzyskanie stanowiska władz i Senatu UMK.

To tylko niektóre aspekty sprawy. Stomatologia w Bydgoszczy, o ile w ogóle realna, jest bardzo daleką przyszłością.

Czytaj także:
Studia stomatologiczne w Bydgoszczy - będzie decyzja?
Bydgoszcz: rekrutacja na studia stomatologiczne jeszcze nie w tym roku
Bydgoszcz: uczelnia przejmuje budynek, w którym ma powstać wydział stomatologiczny
Studia stomatologiczne w Bydgoszczy: kiedy, nigdy, a może jednak w Toruniu?

Więcej: express.bydgoski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH