PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatodiabetologia jest faktem

ms
22-04-2016, 12:25
Stomatodiabetologia jest faktem prof. Leszek Czupryniak (foto: archiwum)
- Cukrzyca wpływa niekorzystnie na stan jamy ustnej i uzębienia, a to zobowiązuje do działania – przekonuje w wypowiedzi dla infoDENT24.pl prof. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Były prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2011 - 2015) uważa, że w stomatologii powinno się zwracać więcej uwagi na skutki występowania cukrzycy.

Jedną z okazji na poszerzenie wiedzy stomatologów w tym zakresie będzie Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI, który 7 września rozpocznie się w Poznaniu.

- Stomatodiabetologia jest faktem. Podczas wykładu opowiem o chorobie, jej powikłaniach oraz o poprawie możliwości wczesnego rozpoznawania cukrzycy przez lekarzy stomatologów w trakcie leczenia chorób zębów i przyzębia – zapowiada prof. Leszek Czupryniak.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której częstość występowania rośnie w zastraszającym tempie na całym świecie. Sednem cukrzycy jest fakt wywoływania przez hiperglikemię uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów obowodowych, co prowadzi do nieodwracalnego zaburzenia funkcji: serca, mózgu, nerek, oczu, stóp i innych narządów. Cukrzyca typu 2 (90 proc. przypadków cukrzycy) w początkowym okresie nie wywołuje żadnych objawów i przez lata może pozostać nie zdiagnozowana.

Wykład prof. Leszka Czupryniaka jest jednym z kilku, które podczas FDI Poznań 2016 będą poruszały kwestię zależności pomiędzy chorobami ogólnoustrojowymi a schorzeniami jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
cukrzyca   Leszek Czupryniak   FDI Poznań 2016  

POLECAMY W SERWISACH