PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Specjalizacje: obowiązki szkoleniowe należy wyraźnie określić w kontrakcie

29-01-2013, 01:00
MZ - od frontu (foto: infoDENT24.pl)
MZ - od frontu (foto: infoDENT24.pl)
Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na konieczność zawierania stosownych postanowień w umowach cywilnoprawnych dotyczących obowiązków pełnienia funkcji kierownika specjalizacji lub nadzorowania realizacji staży kierunkowych.

Na witrynie internetowej resortu zdrowia pojawił się komunikat w sprawie konieczności uwzględniania w umowach postanowień dotyczących prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego przez lekarzy zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych o świadczenie usług medycznych (dotyczy lekarzy pełniących i niepełniących funkcji kierownika specjalizacji, a sprawujących opiekę nad lekarzami odbywającymi szkolenie specjalizacyjne).

Jak wyjaśniają przedstawiciele MZ opublikowano go w związku z pojawiającymi się sygnałami na temat nie do końca wyczerpujących postanowień zawartych w umowach cywilnoprawnych dotyczących obowiązków lekarzy, którzy są zatrudnieni w ramach umowy cywilnoprawnej (kontrakty) z jednostkami prowadzącymi szkolenie specjalizacyjne lekarzy.

Należy zaznaczyć, że lekarze, którzy mają zawarte umowy cywilnoprawne (kontrakty) są często zobowiązani do opieki nad lekarzami odbywającymi szkolenie specjalizacyjne, pomimo, iż nie są oni formalnie kierownikami specjalizacji szkolących się kolegów, ale nadzorują np. jedynie realizację przez nich staży kierunkowych czytamy w komunikacie.

Dotyczy to przypadku, gdy lekarz kierowany na staż specjalizacyjny do innej jednostki, jest obowiązany do odbywania danego stażu pod opieką wyznaczonego lekarza, który nie jest kierownikiem specjalizacji, tylko nadzoruje realizację stażu.

W związku z zaistniałą sytuacja obowiązki szkoleniowe należy wyraźnie określić w umowach cywilnoprawnych ( kontraktach) zawieranych z lekarzami w jednostkach szkolących.

Źródło: MZ

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   specjalizacje  

POLECAMY W SERWISACH