PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Specjalizacje modułowe na ostatniej prostej

rynekzdrowia.pl/jsz
29-05-2014, 11:53
Specjalizacje modułowe na ostatniej prostej Specjalizacje modułowe na ostatniej prostej (źródło: Fotolia/PTWP)
Nieoficjalnie będą prowadzone od jesieni, ale ich programy wciąż czekają na akceptację resortu zdrowia. Specjalizacje modułowe to nieuchronna przyszłość w edukacji lekarzy.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl programy specjalizacji modułowych nie zostały jeszcze zatwierdzone przez ministra zdrowia. Trwają końcowe prace redakcyjne.

- Po zredagowaniu programy zostaną niezwłocznie przedstawione do zatwierdzenia ministrowi zdrowia - wyjaśnia rynkowizdrowia.pl Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Rzecznik tłumaczy, że programy przekazane do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przez zespoły ekspertów nie miały jednolitej formy, a także nie uwzględniały wszystkich stałych elementów, jakie (zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty - Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634, z późn. zm. oraz § 13 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2013 r., poz. 26) powinien zawierać każdy program specjalizacji, dlatego wymagały poprawek i uzupełnień.

- W przypadku konieczności wprowadzenia niewielkich zmian merytorycznych, były one każdorazowo konsultowane (za pośrednictwem CMKP) z odpowiednimi zespołami ekspertów. W odniesieniu do treści programów, zaproponowanych przez zespoły ekspertów, zmiany te nie mają charakteru merytorycznego - mówi rzecznik.

Eksperci zwracali uwagę, że nowe kryteria, dotyczące akredytacji jednostek do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w systemie modułowym, będą bardziej restrykcyjne niż te obowiązujące jednostki szkolące dotychczas.
Ministerstwo wyjaśnia, że warunki akredytacji jednostek organizacyjnych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego zostały określone w ustawie.

- Programy specjalizacji modułowych zawierają jedynie szczegółowe warunki akredytacji, wynikające ze specyfiki poszczególnych dziedzin medycyny, przy czym wymogi szczegółowe nie mogą wykraczać poza warunki określone w ustawie - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Bąk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH