• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Skończyć z punktami edukacyjnymi

ws
26-06-2015, 08:02
Skończyć z punktami edukacyjnymi W Sejmie o punktach edukacyjnych
- Czy samo uczestnictwo w wystawach i konferencjach to jedyne, co powinno zakładać nasze samokształcenie? Przecież w wielu przypadkach chodzi o samo zgłoszenie, a poziom konferencji czy seminariów nie jest najlepszy – uważa poseł, dr n. med. Jerzy Ziętek.

Być może punkty edukacyjne są dobrym pomysłem, ale czy rzeczywiście ich liczba przekłada się na doświadczenie i wiedzę, i ten, który ma więcej punktów, ma przewagę nad tym, który ich nie ma? Czy samo uczestnictwo w wystawach i konferencjach to jedyne, co powinno zakładać nasze samokształcenie? Przecież w wielu przypadkach chodzi o samo zgłoszenie, a poziom konferencji czy seminariów nie jest najlepszy – uważa poseł, dr n. med. Jerzy Ziętek.

Parlamentarzysta pyta: jeżeli polski ustawodawca narzucił na lekarzy obowiązek doskonalenia zawodowego, to czy nie powinien także stworzyć do niego warunków porównywalnych z innymi krajami? Czy nie warto by dać do ręki lekarzom takie mechanizmy, jak prawo do płatnych urlopów szkoleniowych, zapewnić możliwość odpisania kosztów kształcenia od podstawy wymiaru podatku, stworzyć system wynagrodzeń pozwalający każdemu lekarzowi na realizację tego obowiązku?

Jak wynika z tak już długiego czasu istnienia obecnych mechanizmów samokształcenia, a przede wszystkim funkcjonowania punktów edukacyjnych, należy z całą mocą stwierdzić, iż punkty edukacyjne nie spełniły i nadal nie spełniają swojego zadania. W związku z tym w szybkim tempie powinny zostać wprowadzone inne mechanizmy samokształcenia, tym samym potwierdzające kompetencje zawodowe współczesnego lekarza.

W związku z powyższym zwracam się do ministra zdrowia z następującymi pytaniami:
Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje zmiany w zakresie samokształcenia lekarzy?
Czy planowane jest wprowadzenie jakichkolwiek sankcji za niedopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego przez lekarzy?
Czy Ministerstwo Zdrowia widzi konieczność pilnego podjęcia prac nad nowym systemem nadzorowania procesu samokształcenia lekarzy?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH