PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Samorząd zawodowy nie może zawłaszczać rynku szkoleń

04-03-2013, 00:20
Samorząd zawodowy nie może zawłaszczać rynku szkoleń (foto: Wikipedia)
Samorząd zawodowy nie może zawłaszczać rynku szkoleń (foto: Wikipedia)
Szkolenia są nierozłącznym elementem kariery lekarza dentysty. Za system szkolenia odpowiada w wielu państwach unijnych samorząd zawodowy, do którego przynależność jest obowiązkowa, ale to nie może być powodem, aby monopolizować system takich obowiązkowych szkoleń - wyrokował Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

ETS stwierdził, że regulacje przyjęte przez każdy samorząd zawodowy, który wprowadza system obowiązkowego szkolenia - w celu zagwarantowania wysokiej jakości usług, stanowi ograniczenie konkurencji, a to jest zakazane przez prawo Unii.

Takie ustawienie rynku szkoleń eliminuje rywalizację na znacznej części rynku, działając na korzyść samorządu zawodowego i nakłada na pozostałą część tego rynku warunki eliminujące z niego konkurentów samorządu zawodowego.

Trybunał stwierdził, że rozwiązanie przyjęte przez samorząd zawodowy, które wprowadza system obowiązkowego szkolenia dyplomowego, nawet jeśliby gwarantowało to wysoką jakość usług, stanowi ograniczenie konkurencji zakazane przez prawo Unii. Eliminuje bowiem konkurencję na znacznej części rynku i nakłada na pozostałą część tego rynku warunki dyskryminujące na niekorzyść konkurentów samorządu zawodowego.

Nawet fakt, że unormowania te nie mają bezpośredniego wpływu na działalność gospodarczą członków samorządu zawodowego nie zmienia oceny sytuacji.

Trybunał zauważył, że takie ograniczenia, po pierwsze - wydają się wykraczać poza to, co jest konieczne do zapewnienia wysokiej jakości usług, po drugie - nie są objęte wyjątkami przewidzianymi w traktacie.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 28 lutego 2013 r. w sprawie C-1/12 Ordem dos Técnicos Oficiais de Contas. W Polsce tego typu problemy nie występują, jednak trzeba mieć na uwadze, że monopolistyczne działania samorządu zawodowego są napiętnowane przez ETS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   NRL   samorząd   szkolenia   Szkolenie  

POLECAMY W SERWISACH