PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rzecznik Praw Obywatelskich: regulamin PES może być niezgodny z prawem

szaft
28-01-2014, 10:58
Rzecznik Praw Obywatelskich: regulamin PES może być niezgodny z prawem Rzecznik Praw Obywatelskich: regulamin PES może być niezgodny z prawem (Fot. RPO)
Teresa Lipowicz (na zdjęciu), rzecznik praw obywatelskich, zadaje pytanie o to, czy regulamin przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego określony przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi jest legalny.

O regulaminie PES, który udostępniony jest na stronie internetowej CEM wspominaliśmy wielokrotnie, najczęściej przy okazji podawania terminów kolejnych sesji. Określa on m.in. zasady przystępowania do testów pisemnych i egzaminów ustnych.

Tymczasem zdaniem RPO, regulamin ten nie zawiera podstawy prawnej jego wydania, autora oraz daty wydania. Dodatkowo powołuje się na nieobowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia z 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 213, poz. 1779 ze zm.). Teresa Lipowicz cytuje również opinie lekarzy, którzy zwracają uwagę, że „przepisy regulujące ustalanie oceny końcowej PES są niewłaściwe i powodują, że ocena końcowa jest oceną sztuczną, wystawioną na podstawie trzykrotnego zaniżenia rzeczywistych średnich ocen".

- Ustawodawca zobowiązał ministra zdrowia do ustalenia, w drodze rozporządzenia, szczegółowego sposobu odbywania szkolenia specjalizacyjnego oraz szczegółowego sposobu i trybu składania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego oraz ustalania jego wyników. Nie upoważnił do regulowania tej kwestii przez Centrum Egzaminów Medycznych, jak uczynił to w odniesieniu do regulaminu porządkowego, zgodnie z którym przeprowadza się PES (art. 16s ust. 9 powołanej ustawy) - uważa RPO. 

Zdaniem Teresy Lipowicz - Centrum Egzaminów Medycznych zostało upoważnione przez ustawodawcę wyłącznie do wydania regulaminu porządkowego, zgodnie z którym przeprowadza się PES.

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi resort zdrowia o przedstawienie stanowiska w sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH