• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rusza Oral Health Observatory: dla dentystów i pacjentów

ms
26-09-2016, 11:20
Rusza Oral Health Observatory: dla dentystów i pacjentów Oral Health Observatory - nowoczesna analiza występowania próchnicy (foto: pixabay)
Powstała aplikacja Oral Health Observatory (OHO). Narzędzie to ma pomóc w poznaniu, przeanalizowaniu i porównaniu stanu higieny jamy ustnej i opieki dentystycznej w 10 krajach. Projekt firmują wspólnie FDI oraz GSK Consumer Healthcare.

Wdrożenie aplikacji OHO poprzedził udany projekt pilotażowy, przeprowadzony na przełomie 2014 i 2015 r., we współpracy z krajowymi towarzystwami stomatologicznymi z Niemiec, Meksyku i Holandii.

Działania pilotażowe pokazały potencjał aplikacji mobilnej jako skutecznego i niedrogiego narzędzia do gromadzenia danych od stomatologów i pacjentów, a dotyczących m.in.:
- występowania próchnicy;
- częstotliwości pojawiania się zapalenia dziąseł;
- zachowań związanych z higieną jamy ustnej;
- jakości życia.

Okazuje się, że brakuje w tym zakresie ujednoliconych informacji, zatem ich pozyskanie będzie ważnym krokiem do merytorycznego wsparcia działań zmierzających do wzrostu poziomu higieny jamy ustnej. Dane te pomogą w opracowaniu skutecznej polityki ochrony zdrowia jamy ustnej.

Trudno powiedzieć czy wśród 10 państw, które znajdą się w programie edukacyjnym, będzie również Polska, a to dlatego, że trwa rekrutacja partnerów do udziału w badaniu. infoDENT24.pl dowiedział się tylko, że dane od pacjentów będą pobierane za pomocą kwestionariuszy dostępnych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Inny formularz będzie przeznaczony dla pacjentów, a inny dla dentystów. Wszystkie zebrane dane zostaną zagregowane w ramach FDI. Informacje zbiorcze zostaną udostępnione na stronie internetowej FDI.

Kierownik projektu OHO i przewodniczący Komitetu ds. Praktyki Dentystycznej dr Ward van Dijk powiedział: OHO to nowoczesne i skuteczne narzędzie, które zapewni współpracującym z nami towarzystwom stomatologicznym informacje niezbędne do poprawy zdrowia jamy ustnej. Zapewnił on, że aplikacja mobilna ułatwi i usprawni udział stomatologów i pacjentów w wymianie informacji o znaczeniu strategicznym dla tworzenia efektywnej polityki zdrowotnej.

Przy realizacji projektu FDI współpracować będzie z firmą GSK Consumer Healthcare. Dyrektor ds. medycznych Oral Health Category GSK dr Stephen Mason powiedział: Z dumą wspieramy projekt Oral Health Obsevatory, który ma pogłębić wiedzę na temat higieny jamy ustnej w różnych krajach, a w dalszej perspektywie pozwoli na poprawę zdrowia jamy ustnej i pomoże w zapobieganiu chorobom na całym świecie. Innowacyjne programy badawcze, takie jak Oral Health Observatory, pozwalają nam lepiej poznać potrzeby pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
FDI   GSK   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH