PARTNER PORTALU
partner portalu

Rusza Oral Health Observatory: dla dentystów i pacjentów

ms
26-09-2016, 11:20
Rusza Oral Health Observatory: dla dentystów i pacjentów Oral Health Observatory - nowoczesna analiza występowania próchnicy (foto: pixabay)
Powstała aplikacja Oral Health Observatory (OHO). Narzędzie to ma pomóc w poznaniu, przeanalizowaniu i porównaniu stanu higieny jamy ustnej i opieki dentystycznej w 10 krajach. Projekt firmują wspólnie FDI oraz GSK Consumer Healthcare.

Wdrożenie aplikacji OHO poprzedził udany projekt pilotażowy, przeprowadzony na przełomie 2014 i 2015 r., we współpracy z krajowymi towarzystwami stomatologicznymi z Niemiec, Meksyku i Holandii.

Działania pilotażowe pokazały potencjał aplikacji mobilnej jako skutecznego i niedrogiego narzędzia do gromadzenia danych od stomatologów i pacjentów, a dotyczących m.in.:
- występowania próchnicy;
- częstotliwości pojawiania się zapalenia dziąseł;
- zachowań związanych z higieną jamy ustnej;
- jakości życia.

Okazuje się, że brakuje w tym zakresie ujednoliconych informacji, zatem ich pozyskanie będzie ważnym krokiem do merytorycznego wsparcia działań zmierzających do wzrostu poziomu higieny jamy ustnej. Dane te pomogą w opracowaniu skutecznej polityki ochrony zdrowia jamy ustnej.

Trudno powiedzieć czy wśród 10 państw, które znajdą się w programie edukacyjnym, będzie również Polska, a to dlatego, że trwa rekrutacja partnerów do udziału w badaniu. infoDENT24.pl dowiedział się tylko, że dane od pacjentów będą pobierane za pomocą kwestionariuszy dostępnych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Inny formularz będzie przeznaczony dla pacjentów, a inny dla dentystów. Wszystkie zebrane dane zostaną zagregowane w ramach FDI. Informacje zbiorcze zostaną udostępnione na stronie internetowej FDI.

Kierownik projektu OHO i przewodniczący Komitetu ds. Praktyki Dentystycznej dr Ward van Dijk powiedział: OHO to nowoczesne i skuteczne narzędzie, które zapewni współpracującym z nami towarzystwom stomatologicznym informacje niezbędne do poprawy zdrowia jamy ustnej. Zapewnił on, że aplikacja mobilna ułatwi i usprawni udział stomatologów i pacjentów w wymianie informacji o znaczeniu strategicznym dla tworzenia efektywnej polityki zdrowotnej.

Przy realizacji projektu FDI współpracować będzie z firmą GSK Consumer Healthcare. Dyrektor ds. medycznych Oral Health Category GSK dr Stephen Mason powiedział: Z dumą wspieramy projekt Oral Health Obsevatory, który ma pogłębić wiedzę na temat higieny jamy ustnej w różnych krajach, a w dalszej perspektywie pozwoli na poprawę zdrowia jamy ustnej i pomoże w zapobieganiu chorobom na całym świecie. Innowacyjne programy badawcze, takie jak Oral Health Observatory, pozwalają nam lepiej poznać potrzeby pacjentów.

SŁOWA KLUCZOWE
FDI   GSK   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH