• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

RPO umywa ręce w sprawie specjalizacji lekarskich

WIL/ms
10-12-2014, 10:06
RPO umywa ręce w sprawie specjalizacji lekarskich RPO nie zainterweniuje w sprawie specjalizacji
Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej chciał, aby Rzecznik Praw Obywatelskich zajął stanowisko w sprawie zmian ustawowych zakładających modyfikację sposobu przyznawania miejsc rezydenckich dla lekarzy bez specjalizacji.

- Naszym zdaniem proponowane zmiany wpłyną niekorzystnie na sytuację zdrowotną obywateli, prowadząc do zmniejszenia liczby lekarzy specjalistów, szczególnie w specjalizacjach szczegółowych - twierdzili przedstawiciele samorządu lekarskiego z WIL.

Sprawę zreferowali Rzecznikowi Praw Obywatelskich w nadziei na jego skuteczną interwencję, mogącą zmienić obraz legislacyjnych modyfikacji.
Interwencja, w ocenie ORL jest konieczna, gdyż zmiana art. 16d ustawy o zawodach lekarza w proponowanych ustępach 3 i 4, uderzy najbardziej nie w lekarzy, którzy w zamierzony sposób nie przystępują do PES (jest to sprawa marginalna), ale w lekarzy, którzy z różnych przyczyn chcą zmienić rodzaj, albo miejsce wykonywanej specjalizacji, np. ze względu na: brak predyspozycji psychofizycznych do danej dziedziny, sytuację rodzinną, zdarzenia losowe.

Co gorsza, miejsca szkoleniowe oraz przyznawana do tej pory liczba miejsc rezydenckich nie odzwierciedlają potrzeb zdrowotnych obywateli oraz nie zwiększają dostępności do świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny - alarmują przedstawiciele lekarzy i lekarzy dentystów.
Rzecznik Praw Obywatelskich wnikliwie - jak przekonuje - zapoznał się ze sprawą i interwencji ... odmówił.

Argumentacja jest logiczna, aczkolwiek nie odnosi się do meritum sprawy. Otóż. RPO, działający jako organ ochrony prawnej, nie ma kompetencji, aby wypowiadać się w kwestiach merytorycznych, organizacyjnych i finansowych odbywania specjalizacji lekarskich, tym bardziej, aby kwestionować przesłanki, które legły u podstaw proponowanych ograniczeń w sprawie odbywania specjalizacji w ramach rezydentury.

Rzecznik nie zastępuje innych organów publicznych w załatwianiu spraw znajdujących się w ich kompetencji, ani nie podejmuje interwencji w tych sprawach (o ile decyzje i działania organów mieszczą się w granicach obowiązującego prawa), nie uczestniczy również w procesie tworzenia i zmiany prawa oraz nie prowadzi działalności lobbingowej. RPO nie jest także organem właściwym do inicjowania zmian, ani tym bardziej do podważania obowiązującego porządku prawnego, z wyjątkiem sytuacji, gdy poszczególne elementy tego porządku naruszają standardy ochrony wolności i praw, a w tym konkretnym przypadku do takich uchybień nie doszło - czytamy w piśmie RPO.

Pełne stanowisko WIL w sprawie prezentowaliśmy tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WIL   rezydentury   specjalizacja   NRL   rzecznik praw obywatelskich   sejm  

POLECAMY W SERWISACH