PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydentury jednak bez ZFŚS

20-01-2013, 23:55
Rezydentury jednak bez ZFŚS (foto: infoDENT24.pl)
Rezydentury jednak bez ZFŚS (foto: infoDENT24.pl)
Po 1 stycznia 2013 roku część kosztów związanych z zatrudnieniem rezydenta, a mianowicie odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, mają uiszczać, z własnych środków, podmioty prowadzące szkolenia specjalizacyjne. Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając na zapytanie  infoDENT24.pl, nie wykluczyło sytuacji, że  niektóre jednostki szkolące będą unikać dodatkowych obciążeń finansowych, a w efekcie przestaną być w szczególny sposób zainteresowane zatrudnianiem rezydentów.

A oto konkretne wyjaśnienia nadesłane przez Ministerstwo Zdrowia.

Zaprzestanie finansowania przez ministra zdrowia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dotyczy wszystkich rezydentur. Do Ministerstwa Zdrowia docierają sygnały, że kilka podmiotów rozważa możliwość zaprzestania realizowania części rezydentur. Obecnie sprawdzana jest możliwość alokacji rezydentów do alternatywnych ośrodków na terenie danego województwa, a w innym przypadku również w województwach ościennych.

Według stanu z 17 stycznia spośród 444 rezydentur przyznanych w postępowaniu kwalifikacyjnym przeprowadzonym w sesji wiosennej 2012 r., w pozytywnie zweryfikowanych umowach figuruje 370 etatów. Cztery umowy zostały odesłane do poprawek i uzupełnień. W związku z tym, nie wszystkie jednostki szkolące przesłały umowy, mimo zatrudniania lekarzy skierowanych na rezydenturę.

Pozytywnie zweryfikowane umowy (z jednostkami szkolącymi), dotyczące rezydentur przyznanych w postępowaniu kwalifikacyjnym w sesji jesiennej 2012 r. zawierają 110 z przyznanych na to postępowanie 2.500 etatów.

Należy jednak zaznaczyć, że pierwsze umowy po tym postępowaniu zaczęły napływać dopiero pod koniec 2012 r., dlatego w najbliższym czasie spodziewamy się kolejnych umów.

Przypomnijmy, że na 2,5 tys. wszystkich postępowań kwalifikacyjnych, które były przeprowadzone od 1 do 31 października 2012 r., tylko 62 rezydentury dotyczyły branży stomatologicznej. W trzech województwach: podkarpackim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim nowych rezydentur dla stomatologów nie było wcale.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że w zakresie stomatologii dziecięcej w pełni uwzględniło zapotrzebowanie zgłoszone ze strony wydziałów zdrowia urzędów wojewódzkich oraz wojewódzkich centrów zdrowia publicznego. Z zakresu stomatologii dziecięcej w skali kraju szkolić się będzie w wyniku postępowania z jesieni 2012 r. dwunastu lekarzy - rezydentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   rezydentura   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH