PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydentury dla lekarzy dentystów: po prostu qui pro quo

ms
22-05-2017, 07:11
Rezydentury dla lekarzy dentystów: po prostu qui pro quo girl-1064659_1920.jpg
Poseł Arkadiusz Marchewka dopytywał się w sprawie znikomej liczby rezydentur dla lekarzy dentystów. Okazuje się, że w Ministerstwie Zdrowia pytania tego nie zrozumiano, ale na nie odpowiedziano.

Niby coraz mniej kartek papieru potrzeba, aby się komunikować (szczęśliwie mniej drzew jest wycinanych), ale praca przeciążonych serwerów także nie służy ekologii. Dlatego też należałoby unikać korespondencji, jak ta prowadzona pomiędzy posłem Arkadiuszem Marchewką, a wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem.

Przypomnijmy, że poseł Arkadiusz Marchewka zadał ministrowi zdrowia dwa pytania. Nie oceniamy ich jakości, są jakie są. Oto one.

Dlaczego liczba przyznanych rezydentur dla stomatologów jest taka mała i co jest tego przyczyną?

W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia zamierza działać na rzecz zwiększenia liczby stomatologów w Polsce?

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz przeznaczył na odpowiedź dotyczącą sytuacji lekarzy dentystów … 10 proc. treści całego pisma!

Oto, co do powiedzenia w sprawie lekarzy dentystów ma Ministerstwo Zdrowia (co od dawna było i jest ogólnie wiadome).

Należy przypomnieć, że na ostatnie postępowanie jesienne, które zakończyło się 31 grudnia 2016 r., minister zdrowia przyznał 71 miejsc rezydenckich w dziedzinach stomatologicznych (chirurgia stomatologiczna – 18 rezydentur, ortodoncja – 5 rezydentur, periodontologia – 4 rezydentury, protetyka stomatologiczna – 10 rezydentur, stomatologia dziecięca – 8 rezydentur, stomatologia zachowawcza z endodoncją - 26 rezydentur) – co stanowiło 100 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.

Niezależnie od powyższego, uprzejmie informuję, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych lekarzy i rekomendacjom zespołu ekspertów, który pracował nad zmianami w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów - w ramach rozpoczętych prac nad wprowadzaniem pierwszych nowych rozwiązań systemowych - resort planuje wprowadzić także nowe zasady podziału miejsc rezydenckich opierające się o centralny system ich rozdziału, co umożliwi lepsze rozdysponowanie wolnych miejsc specjalizacyjnych w całym kraju.

Co ma do powiedzenia MZ w sprawie działań na rzecz zwiększenia liczby stomatologów w Polsce nie wiadomo. Może to i lepiej, bo pytanie świadczy o nieznajomości realiów w tej kwestii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sejm   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH