PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydentur musi być więcej

ŁS
26-03-2014, 12:10
Rezydentur musi być więcej Samorząd lekarski apeluje o zwiększenie liczby rezydentur (Fot. Fotolia/PTWP)
Zwiększenie liczby miejsc specjalizacyjnych oraz wprowadzenie systemu motywacyjnego dla kierowników – to postulaty samorządu lekarskiego, które wkrótce trafią do resortu zdrowia.

Walka o zmianę warunków kształcenia specjalizacyjnego to kolejny efekt ustaleń poczynionych w trakcie XII Krajowego Zjazdu Lekarzy. Delegaci uznali, że Naczelna Rada Lekarska powinna interweniować w resorcie zdrowia, nie tylko w kwestii przywrócenia stażu podyplomowego (o czym piszemy tutaj), ale także specjalizacji.

Postulat zyskał status „pilnego". Samorząd przypomina, że efektem niewydolnego systemu kształcenia specjalizacyjnego jest ogromna luka pokoleniowa w gronie lekarzy specjalistów. NRL apeluje do ministra zdrowia o zwiększenie liczby miejsc specjalizacyjnych w ramach rezydentur i w systemie pozarezydenckim.

Przypomnijmy iż, w postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarsko-dentystyczne, przeprowadzanym w okresie od 1 do 31 marca 2014 r., minister zdrowia przyznał stomatologom 39 miejsc rezydenckich. Najwięcej z stomatologii dziecięcej (9) i chirurgii stomatologicznej (9). Najwięcej rezydentur będzie w woj. łódzkim (5) i mazowieckim (5), natomiast w woj. lubuskim rezydentury dla dentystów nie będzie wcale.

- Niezbędne jest także, aby w procesie kontraktowania świadczeń zdrowotnych były dodatkowo uwzględniane podmioty lecznicze, które posiadają akredytację do kształcenia specjalizacyjnego - podkreślają lekarze. 

Zdaniem autorów apelu, obok wsparcia finansowego dla jednostek prowadzących kształcenie podyplomowe, konieczne jest wprowadzenie systemu motywacyjnego dla kierowników specjalizacji.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH