PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rehabilitacja stomatologiczna, jakie miejsce w branży?

ms
04-01-2018, 12:14
Rehabilitacja stomatologiczna, jakie miejsce w branży? Bóle? A może rehabilitacja stomatologiczna? (foto: pixabay)
- Rehabilitacja stomatologiczna pomaga pacjentom, którzy mają kłopoty ze zgryzem, czy  z uporczywym bólem głowy. Wskazaniem są też problemy ortodontyczne u osób, które noszą aparaty albo szyny relaksacyjne – wyjaśnia Ewa Wolicka, fizjoterapeutka  z Ośrodka Rehabilitacji Armedis z Białegostoku.

Rehabilitacja stomatologiczna to wąska dziedzina fizjoterapii zajmująca się leczeniem układu somatognatycznego, który umiejscowiony jest w obrębie twarzoczaszki i jamy ustnej.

Problemy w obrębie układu żucia wymagają współpracy wielu specjalistów: stomatologa, chirurga szczękowego, ortodonty oraz właśnie fizjoterapeuty. Tylko kompleksowe leczenie umożliwi powrót do pełnego zdrowia.

 Przyczynami problemów w obrębie narządu żucia mogą być:
- aparat ortodontyczny, który powoduje zmianę biomechaniki narządu żucia;
- urazy żuchwy, głowy;
- stres;
- operacje chirurgiczne, w tym stomatologia estetyczna;
- patologie dysku w stawie skroniowo-żuchwowym;
- nowotwory;
- nieprawidłowy zgryz;
- przeciążenie mięśni, nieprawidłowa postawa;
- powikłania po intubacji.

Problemy prowadzą do: zmian w napięciu mięśni żucia, zgrzytania zębami, zaciskania zębów, dysfunkcji w stawach skroniowo-żuchwowych, bólu głowy, destrukcji zębów.

Rehabilitacja jest wskazana przy:
- bólu w okolicy stawów żuchwy;
- trzeszczeniu i przeskakiwaniu w stawach żuchwy;
- bólach zębów, twarzy, głowy;
- zgrzytaniu zębami, zaciskaniu zębów w dzień czy w nocy (bruksizm, bruksomania);
- problemach z otwieraniem lub zamykaniem ust;
- niesymetrycznym otwieraniu lub zamykaniu ust;
- wzmożonych napięciach i bólach mięśni: żucia, głowy, karku;
- leczeniu ortodontycznym;
- operacjach chirurgicznych lub urazach w okolicy żuchwy;
- bólach pojawiających się podczas żucia, śpiewania;
- bólach promieniujących do ucha, oka;
- nieprawidłowej postawie ciała - napięte, uniesione i wysunięte do przodu barki, wysuniętej do przodu głowy, bólach kręgosłupa lędźwiowego.

Przebieg leczenia
Konieczne są wywiad i specjalistyczne badanie fizjoterapeutyczne w celu ustalenia dokładnej diagnozy, celów leczenia i dalszego postępowania. Podczas badania ocenia się m.in. ruchomość żuchwy, stan napięcia mięśni, zgryz, wygląd jamy ustnej.

Nieprawidłowe funkcjonowanie układu somatognatycznego może objawiać się nie tylko w obrębie głowy i szyi. Bardzo często dolegliwości pojawiają się w kręgosłupie, barkach czy obręczy biodrowej.

Działa to także w drugą stronę: nieprawidłowa pozycja kręgosłupa wywiera wpływ na układ żucia prowadząc do przeciążeń. Dlatego  ocenie fizjoterapeutycznej podlega także kręgosłup i miednica. Dopiero po znalezieniu przyczyny dolegliwości można doprowadzić do wyleczenia.

W trakcie wizyt fizjoterapeuta stosuje leczenie za pomocą specjalistycznych metod: terapii manualnej, terapii tkanek miękkich, punktów spustowych, mobilizacji, relaksacji mięśni, kinezyterapii (ćwiczeń leczniczych), tapingu medycznego i innych. Obowiązkowym elementem terapii jest wykonywanie ćwiczeń samodzielnie przez pacjenta (autoterapia) – najpierw w gabinecie pod kontrolą fizjoterapeuty, a później samodzielnie w domu.

SŁOWA KLUCZOWE
staw s-ż   chirurgia szczękowo-twarzowa   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH