PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Regeneracyjne leczenie paradontozy

en
27-03-2017, 08:36
 Regeneracyjne leczenie paradontozy prof. Mariano Sanz z University Complutense
Na kongresie FDI w Madrycie będą prezentowane postępy terapii regeneracyjnych w leczeniu paradontozy, które w długiej perspektywie sprawdzają się jako przeciwbakteryjne strategie zapobiegające chorobom jamy ustnej. O swoim planowanym wystąpieniu na ten temat rozmawia z portalem FDI prof. Mariano Sanz z University Complutense.

Portal FDI: Na które z aspektów tej problematyki będzie Pan szczególnie zwracał uwagę?
Prof. Mariano Sanz, z University Complutense: 
Mój wykład będzie głównie dotyczył skuteczności terapii regeneracyjnych w leczeniu paradontozy. Będę omawiał efektywność technologii stanowiących już standard w leczeniu chorób przyzębia, a także nowinki - nowe biologiczne podejście z wykorzystaniem czynników wzrostu i terapii komórkami macierzystymi w ramach bioinżynierii tkankowej. Obecnie dostępne technologie regeneracyjne pozwalają zachować naturalną zębinę i oszczędzić zęby, które jeszcze niedawno chory straciłby wskutek paradontozy.

Jakie postępy w badaniach naukowych w tej dziedzinie zasługują na szczególną uwagę?Bez wątpienia terapie regeneracyjne to pole, na którym dokonał się bardzo duży postęp, nie tylko dzięki zdobyczom technologicznym (nowe biomateriały), ale także za sprawą coraz większej znajomości biologii procesów gojenia. Dzięki nim możemy opracować koncepcję terapii, która będzie naśladowała naturalne procesy i odbudowywała tkanki zniszczone przez chorobę jamy ustnej. Co więcej dokonał się znaczący postęp w naszej wiedzy na temat struktury i fizjologii zbiorowisk mikroorganizmów kolonizujących jamę ustną. A właśnie mikroorganizmy powodują większość patologii, z którymi jako dentyści mamy do czynienia (próchnica, choroby przyzębia). Wiedza z zakresu mikrobiologii pozwala tworzyć nowe, skuteczne i długo działające strategie przeciwbakteryjne stosowane w prewencji chorób jamy ustnej.

Organizatorzy kongresu FDI zaprosili do wygłoszenia prezentacji najlepszych specjalistów z różnych dziedzin stomatologii.
Dlatego uważam, że dla praktykujących dentystów udział w tym kongresie jest świetną okazją do uzupełnienia wiedzy, bycia na bieżąco z najświeższymi nowinkami w naszym zawodzie. To wystarczająco ważne powody, by nie opuścić takiego wydarzenia

Co ma dla Pana największe znaczenie podczas kongresu w Madrycie?
Przede wszystkim znaczenie ma skala wydarzenia. Ta konferencja ma światowy zasięg i dlatego uczestniczenie w niej to wielki zaszczyt. Po drugie fakt, że odbywa się w moim mieście jest dodatkową wartością, bo dzięki temu możemy nie tylko przedstawić naszą pracę, ale także promować Complutense University – centrum akademickie, w którym pracuję i z którego jestem bardzo dumny.

Więcej: fdiworlddental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza   dentysta   Kongres FDI   FDI  

POLECAMY W SERWISACH