PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ranking "Perspektyw": WUM liderem w stomatologii

en
09-06-2016, 10:00
Ranking Stomatologia na WUM najlepsza w Polsce (fot. pixabay)
Według rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" w 2016 r. liderem wśród kierunków lekarsko – dentystycznych jest Warszawski Uniwersytet Medyczny.

To już drugi rok z rzędu Warszawski Uniwersytet Medyczny zajmuje w tym rankingu pierwsze miejsce. Równie stabilna jest pozycja Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, drugie miejsce uczelnia ta zajmowała także w 2015 r.

W górę wędruje Uniwersytet Medyczny w Łodzi,  przesunął się z czwartej na trzecią pozycję. Wyżej w rankingu znalazł się także Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (skok z 8 na 6 miejsce).

Na wskaźnik rankingowy składało się 12 kategorii (z różnymi wagami).

W kategorii ocena przez kadrę akademicką: na pierwszej pozycji znalazł się Uniwersytet Medyczny w Łodzi 100 pkt., na ostatniej Gdański Uniwersytet Medyczny 7,69 pkt.
W kategorii preferencje pracodawców: przoduje WUM 100 pkt., ostatnie miejsce przypadło w udziale Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie 7,45 pkt.
W kategorii ocena parametryczna: C-M UJ, UM w Łodzi, UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, UM w Białymstoku, GUM, ŚUM uzyskały po 100 pkt, pozostałe cztery uczelnie 66,67 pkt.
W kategorii uprawnienia do nadawania stopni naukowych: liderem zostało Collegium Medicum UJ, na ostatnim miejscu znalazł się WUM 20,41 pkt.
W kategorii nadane stopnie naukowe: przoduje WUM 100 pkt, ostatnie zajął Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu 12,84 pkt.
W kategorii stopnie i tytuły naukowe: na czele WUM 100 pkt., listę zamyka Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, obie uczelnie po 0 pkt.
W kategorii dostępność kadr wysokokwalifikowanych: pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 100 pkt., ostatnie WUM 27,29 pkt.
W kategorii patenty i prawa ochronne: liderem jest Śląski Uniwersytet Medyczny 100 pkt., natomiast sześć uczelni – UM w Lublinie, PUM, GUM, UM w Białymstoku, UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz WUM otrzymały 0 pkt.
W kategorii publikacje: pierwsze miejsce przypadło WUM 100 pkt, ostatnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku 7,28 pkt.
W kategorii cytowania: prowadzi Uniwersytet Medyczny w Białymstoku 100 pkt., na ostatnim miejscu Uniwersytet Medyczny w Lublinie 29,16 pkt.
W kategorii indeks Hirscha: przoduje Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego 100 pkt., stawkę zamyka Uniwersytet Medyczny w Lublinie po 54,29 pkt.
W kategorii egzamin zawodowy: liderem jest Gdański Uniwersytet Medyczny 100 pkt., ostatni - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 79,63 pkt.

Więcej: perspektywy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ranking uczelni medycznych  

POLECAMY W SERWISACH