PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pytania z LDEK, LEK i PES muszą być jawne i to bez moratorium

kan
16-11-2016, 09:36
Pytania z LDEK, LEK i PES muszą być jawne i to bez moratorium Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (fot. Wikipedia)
W spór na temat jawności pytań egzaminacyjnych z LDEK. LEK i PES zaangażowała się posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która poparła w tej sprawie stanowisko NRL walczącej o odtajnienie tych pytań.

Posłanka w interpelacji pyta ministra zdrowia czy jego resort zamierza wprowadzić zasadę jawności pytań z końcowych i specjalizacyjnych egzaminów lekarskich bez okresu karencji.

Ponadto Scheuring-Wielgus domaga się wyjaśnienia od ministra zdrowia jak to możliwe, że poprawka ustawy nowelizującej ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadza pięcioletni okres karencji w upublicznianiu pytań egzaminacyjnych z lekarskich egzaminów końcowych oraz specjalistycznych, podczas gdy Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie orzekł, że pytania te podlegają reżimowi prawnemu właściwemu dla dostępu do informacji publicznej? 

Jeśli minister zdrowia akceptuje tę poprawkę, to na jakich zasadach przyjmuje pięcioletni okres karencji na pytania?

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus podziela stanowisko NIL, że dostęp do testów z LDEK, które już się odbyły jest gwarantowanym konstytucyjnie (art. 61) prawem każdego obywatela.
Natomiast decyzję dyrektora CEM o odmowie ujawnienia pytań z lekarskich egzaminów końcowych oraz specjalizacyjnych należy uznać za odmowę podporządkowania się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK pytania   Ministerstwo Zdrowia   NIL   PES  

POLECAMY W SERWISACH