PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pytania z LDEK i PES jawne po pięciu latach

ms
21-10-2016, 11:12
Pytania z LDEK i PES jawne po pięciu latach LDEK i PES jawne po pięciu latach (foto: pixabay)
Pytania z egzaminów lekarskich i dentystycznych mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia – wynika z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W toku prac nad projektem ustawy przepadła poprawka Nowoczesnej, zakładająca jawność pytań z egzaminów po roku.

W trakcie debaty nad zmianami w tym zakresie (na forum Komisji Zdrowia) wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przypomniał, że pytania z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego nie są ujawniane od 2011 r.

Podkreślił, że jest 86 specjalizacji i niemożliwym jest wymyślenie co roku takiej liczby nowych pytań. Przekonywał też, że nie jest prawdą jakoby pytania w innych krajach były powszechnie udostępniane.

- Proponujemy dostęp do wszystkich pytań po pięciu latach dla wszystkich; natomiast każdy ze zdających może po egzaminie zobaczyć pytania, które rozwiązywał i do nich ma bezpośredni dostęp - powiedział. Wiceminister uzasadniał, że w ciągu pięciu lat dokonuje się postęp w wiedzy medycznej i okres ten jest odpowiedni by zmienić zestaw pytań egzaminacyjnych.

Ustawa została przesłana do Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sejm   LDEK pytania  

POLECAMY W SERWISACH