PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pytania LDEK, LEK, PES jawne po... pięciu latach

RZ/ms
05-10-2016, 10:19
Pytania LDEK, LEK, PES jawne po... pięciu latach Pytania LDEK PES pięć lat karencji do jawności (foto: pixabay)
Jak podaje Rynek Zdrowia, członkowie sejmowej Komisji Zdrowia poparli przepisy projektu ustawy umożliwiające dostęp do pytań z egzaminów lekarskich, z tym, że...

Pytania miałyby być jawne dopiero po 5 latach. 

Z propozycją wprowadzenia do projektu ustawy przepisów umożliwiających dostęp do pytań z egzaminów lekarskich wystąpił poseł Tomasz Latos. 

Zgłoszona poprawka, dotycząca odtajnienia pytań z LDEK, LEK i PES, wywołała ostrą dyskusję.

OZLL dopytuje
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Michał Bulsa pytał o uzasadnienie 5-letniego okresu, po którym pytania miałyby być ujawniane.

Dlaczego akurat 5 lat? 
- Jako młodzi lekarze prosimy, żeby te pytania były ujawniane zaraz po egzaminie, tak jak ma to miejsce w innych krajach. Nie rozumiemy sensu ich publikacji po 5 latach. W innych zawodach, np. radców prawnych, takich okresów nie ma - mówił.

Przewodniczący komisji poseł Bartosz Arłukowicz pytał z kolei czy rząd chce upublicznić pytania i odpowiedzi po 5 latach, dlatego bo te będą już nieaktualne. - Skok medycyny jest w ciągu 5 lat olbrzymi - komentował.

CEM argumentuje 
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku, który zapadł 7 czerwca 2016 r. uznał, iż pytania z egzaminów LEK, LDEK i PES powinny być odtajniane. Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych, prof. Mariusz Klencki wydał jednak decyzję o odmowie udostępnienia pytań Naczelnej Izbie Lekarskiej z wiosennej sesji egzaminacyjnej, gdy o taki dostęp zabiegała.

Jak można, sądzić resort zdrowia wypracował rozwiązanie kompromisowe, które uwzględnia wyrok TK i częściowo żądania lekarzy. Podczas posiedzenia komisji prof. Mariusz Klencki pośrednio wyjaśnił dlaczego odmówił udostępnienia pytań z ostatnich sesji egzaminacyjnych.

Tłumacząc skąd zgoda, ale na termin 5-letni, argumentował, iż powodem takiego stanowiska jest fakt, że obecnie nie ma takich możliwości, by co roku przygotowywany był nowy komplet pytań.

- Nie mamy takich mocy twórczych, szczególnie w wąskich specjalizacjach. W efekcie ok. 30 proc. pytań egzaminacyjnych pozostaje bez zmian. Tym samym, jeżeli pytania egzaminacyjne byłyby publikowane po każdym egzaminie, to egzaminy straciłyby sens jako narzędzie sprawdzające wiedzę lekarzy. Do jego zdania wystarczyłby, żeby absolwenci wyuczyli się pytań z poprzedniego roku - wyjaśniał profesor

 

Ministerstwo Zdrowia przypomina
Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przypomniał, że pytania z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego nie są ujawniane od 2011 r.

Podkreślił, że jest 86 specjalizacji i niemożliwym jest wymyślenie co roku takiej liczby nowych pytań. Przekonywał też, że nie jest prawdą jakoby pytania w innych krajach były powszechnie udostępniane.

SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   PES   egzaminy  

POLECAMY W SERWISACH