PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

PTSL kuźnią świadomości

ms
12-12-2014, 07:43
PTSL kuźnią świadomości dr n. med. Kinga Grzech - Leśniak, założycielka i prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej (foto: infoDENT24.pl)
Polscy naukowcy, skupieni nie tylko w uniwersytetach medycznych tworzą wiedzę , w oparciu o którą polscy lekarze dentyści standardowo stosują lasery w codziennej praktyce zawodowej, ku powszechnemu zadowoleniu pacjentów. Nawet jeśli tak nie jest, bo nie jest - to powołano do życia organizację, której na realizacji takiego celu zależy - Polskie Towarzystwo Stomatologii Laserowej.

PTSL pracy będzie miało wiele, bo rzeczywistość odbiega od celów wyznaczonych zapisami w statucie towarzystwa. Od lat grupa polskich naukowców pracuje nad zastosowaniami laserów w branży stomatologicznej w przysłowiowym zaciszu gabinetów. Może dlatego o ich dokonaniach niewiele się mówi na międzynarodowych kongresach, sympozjach, szkoleniach. Niewiele, to I tak lepiej niż jeszcze kilka lat temu, gdy na arenie międzynarodowej polska nauka w tej dziedzinie nie była reprezentowana w ogóle.

Na lepsze czasy trudno liczyć, zważywszy na fakt, że studenci i młodzi stażem lekarze dentyści, a więc awangarda tego co nowoczesne w branży, praktycznie nie mają na uczelniach medycznych styczności z laserami, a jeśli nawet - to wiedza ta jest czysto encyklopedyczna.
Co gorsza, teoria w tym przypadku idzie w parze z praktyką. Przedstawiciele firm oferujących lasery dedykowane gabinetom dentystycznym twierdzą, że bardziej świadoma grupa lekarzy dentystów, kupująca lasery do praktyki stomatologicznej, wcale nie jest tożsama z grupą lekarzy dentystów z zakupionych urządzeń korzystającą. Ta druga jest zdecydowanie mniejsza, a to dlatego, że wielu inwestorów zarzuca pracę z laserem nie poznawszy dogłębnie możliwości, jakie niesie ze sobą korzystanie z dobrodziejstwa wiązki koherentnego światła. To oczywiste, bez licencji pilota, a jedynie z instrukcją obsługi w ręku, trudno na dłuższą metę cieszyć się z zakupu samolotu.

Bywa I tak, że sam lekarz dentysta odradza pacjentom poddawanie się terapii z wykorzystaniem technik laserowych, tłumacząc, iż metody te nie są do końca rozpoznane, bo - co gorsza - ponoć mogą okazać się niebezpieczne.

Tak być nie powinno, a zatem przed Polskim Towarzystwem Stomatologii Laserowej pracy jest wiele. Póki co PTSL poszczycić się może powstaniem. Statut, a nawet rada naukowa, w której aż skrzy się od nazwisk utożsamianych z tym co najlepsze w polskiej stomatologii laserowej, to zdecydowanie za mało, żeby wróżyć PTSL szybkie osiąganie celów. Tym bardziej, że cele te są nad wyraz ambitne. Tak jak ambitna jest charyzmatyczna prezes I założycielka PTSL dr. n. med. Kinga Grzech - Leśniak. Bez fałszywej skromności mogłaby ona mówić o sobie PTSL to ja. Czy znajdą się tacy, którzy zechcieliby zdjąć z niej odium osoby niezastąpionej? Na to pytanie dać miało odpowiedź spotkanie organizacyjne, członków, sympatyków I zainteresowanych rozwojem stomatologii laserowej, które odbyło się 11 grudnia 2014 r. w siedzibie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

POLECAMY W SERWISACH