• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

PSHS: Nie likwidujcie zawodu asystentki stomatologicznej

js
22-01-2016, 09:10
PSHS: Nie likwidujcie zawodu asystentki stomatologicznej PSHS sprzeciwia się likwidacji kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej (foto: pixabay)
Polskie Stowarzyszenie Higieny Stomatologicznej zbiera podpisy tych wszystkich, którzy sprzeciwiają się likwidacji kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej.

PSHS miesiąc temu wystosowało stosowny apel do ministra zdrowia. Czytamy w nim m.in.:

Ministerstwo Zdrowia apeluje, że ponad 90 proc. dzieci w szkołach i przedszkolach ma próchnicę zębów i co w tym kierunku robi? Wydaje rozporządzenie o likwidacji kierunku asystentka stomatologiczna! Wówczas asystowanie przy pacjencie będą musiały przejąć higienistki stomatologiczne. Tymczasem absolwentów higienistki stomatologicznej jest stanowczo za mało, aby zastąpić nimi asystentki.

Tym samym higienistki stomatologiczne nie będą miały czasu na propagowanie i upowszechnianie prawidłowej higieny jamy ustnej w gabinecie, szkołach, czy przedszkolach. Profilaktyka stomatologiczna, którą wreszcie zaczęto promować, zostanie ponownie odstawiona na boczny tor i w rezultacie całkowicie zaniechana. Jak do tego wszystkiego ma się hasło: "Lepiej zapobiegać, niż leczyć"?

Większość lekarzy stomatologów podkreśla, że najbardziej pożądanym członkiem zespołu stomatologicznego jest asystentka stomatologiczna. W dobie tak rozwiniętej stomatologii żaden stomatolog nie wyobraża sobie pracy bez asysty, a przy niektórych zabiegach praca „solo" jest wręcz niemożliwa.

Praca w gabinecie stomatologicznym to praca całego zespołu stomatologicznego: lekarza stomatologa, asystentki stomatologicznej, higienistki stomatologicznej oraz  technika dentystycznego. Osoby te mają przydzielone konkretne zadania, razem tworzą spójną całość.

Lekarz – leczy, jest osobą decydującą. Asystentka – zajmuje się czynną asystą przy zabiegach, przygotowaniem i uporządkowaniem stanowiska pracy, narzędzi, materiałów.

Higienistka stomatologiczna – przeprowadza zabiegi profilaktyczno - lecznicze (na zlecenie lekarza), propaguje profilaktykę stomatologiczną. Jeżeli braknie jednego ogniwa – mowa o asystentce stomatologicznej – jej zadania będzie musiała przejąć higienistka stomatologiczna. Kto wtedy zajmie się udzielaniem instruktaży higieny jamy ustnej dla pacjenta? Promowaniem higieny jamy ustnej w szkołach, przedszkolach?

Więcej: wsm.poznan.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH