• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

PSHS apeluje: nie likwidujcie kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej

js
10-02-2016, 08:33
PSHS apeluje: nie likwidujcie kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej Kształcenie w zawodzie asystentki stomatologicznej w odwrocie (foto: pixabay)
Polskie Stowarzyszenie Higieny Stomatologicznej wsparcia dla idei pozostawienia kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej poszukiwało w Ministerstwie Zdrowia. Taki sam apel trafił także do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

PSHS przekonuje, że konsekwencją likwidacji kierunku asystentki będzie praca w gabinecie stomatologicznym „ludźmi z łapanki ulicznej”, których świadomość i kompetencje zawodowe są zerowe. Wówczas odpowiedzialność wykształcenia pomocy dentystycznej spadnie na lekarza stomatologa, który niekoniecznie musi mieć pedagogiczne predyspozycje oraz czas na wdrożenie należytych procedur związanych z wykonywanymi zabiegami.

Czy w takim przypadku będzie można mówić o jakości leczenia i o wysokim standardzie przyjmowania pacjentów? – pyta PSHS.

W dużej części apel wystosowany do MEN powtarza tezy i oceny zawarte w apelu PSHS, który publikowaliśmy już w infoDENT24.pl.

Teraz prezentujemy wątki, które stanowią nowe elementy w procesie przekonywania jeszcze nieprzekonanych o celowości utrzymania kształcenia asystentek stomatologicznych. Oto fragmenty apelu:

Dlaczego kierunek, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród absolwentek szkół średnich i pracodawców ma być zlikwidowany? Kształcenie w zawodzie asystentki stomatologicznej powinno być nadal prowadzone, gdyż daje ogromne możliwości na zdobycie - w krótkim czasie - odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz wykonywanie pracy w wyuczonym zawodzie. Absolwentki kierunku: asystentka stomatologiczna po ukończeniu szkoły i uzyskaniu dyplomu zawodowego – nie zasilają szeregów bezrobotnych i tym samym nie są na utrzymaniu państwa, wręcz przeciwnie pracują w placówkach medycznych, a płacąc podatki – zasilają budżet państwa. Pracodawcy z kolei mają wykwalifikowaną kadrę, gotową do pracy przy pacjencie, znającą procedury stomatologiczne, które są coraz bardziej skomplikowane.

Wykwalifikowane asystentki stomatologiczne znają specyfikę pracy w gabinecie stomatologicznym, zasady aseptyczne i antyseptyczne, podejście psychologiczne względem pacjenta, gdyż te zagadnienia zawarte są w podstawie programowej dla zawodu asystentka stomatologiczna.

Polska jest krajem Unii Europejskiej. W państwach tych zawód asystentki stomatologicznej funkcjonuje od wielu lat, cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów i całego personelu medycznego, traktowany jest wręcz jako zawód prestiżowy. W żadnym z krajów UE nie ma zamysłu, aby likwidować ten zawód. Likwidując jedno z głównych ogniw pracy zespołu stomatologicznego doprowadza się do obniżenia jakości wykonywania usług stomatologicznych i tym samym nie jest możliwe utrzymanie standardów oraz wymogów unijnych.

Likwidacja zawodu asystentki stomatologicznej nikomu na dobre nie wyjdzie, dla lekarzy stomatologów będzie dużym utrudnieniem, a dla pacjentów, oprócz braku komfortu leczenia, oznaczać będzie gorszą jakość wykonywanego zabiegu.

Apelujemy o nielikwidowanie zawodu asystentki stomatologicznej - kończy PSHS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH