PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przemysław Uliasz: pamiętajmy, że kobieta w ciąży to pacjent specyficzny

js
02-07-2015, 09:04
Przemysław Uliasz: pamiętajmy, że kobieta w ciąży to pacjent specyficzny lek. dent. Przemysław Uliasz (foto: archiwum)
O liście ograniczeń, z którymi ma do czynienia lekarz dentysta, przyjmujący pacjentkę w ciąży – przypomina lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”

* Kobietom w ciąży należy odradzać wybielanie zębów. Promieniowanie ultrafioletowe przy wybielaniu przyczynia się do rozkładu kwasu foliowego istotnego dla rozwoju m.in. układu moczowego i neurologicznego dziecka, a składniki wybielające mogą być toksyczne dla płodu.

* W czasie ciąży niewskazany jest długi pobyt kobiety na fotelu dentystycznym, który poprzez specyfikę kształtu negatywnie wpływa na krążenie krwi matki i dziecka.

* Zdarza się, że kobiety, w trosce o uzębienie nienarodzonej jeszcze pociechy stosują fluor w formie doustnej. Przyjmowany w czasie ciąży fluor nie ma wpływu na poprawę stanu zębów u dzieci.

* Z uwagi na drażliwe dziąsła, kobiety w ciąży często zaniedbują higienę jamy ustnej ograniczając szczotkowanie. Zalecajmy zatem używanie miękkich szczoteczek lub sonicznych, które nie podrażniają dziąseł, lekko je masując, a dodatkowo są najbardziej skuteczne w codziennej profilaktyce. Uzupełnieniem higieny jamy ustnej powinny być płukanki stomatologiczne wzmacniające zęby i dziąsła.

* Pomimo postępu technologicznego i obecnie wykorzystywanych metod radiografii cyfrowej nie da się wykluczyć negatywnego wpływu promieniowania rentgenowskiego na rozwój dziecka. Najbardziej niebezpieczny pod tym względem jest pierwszy trymestr. W tym okresie dziecko jest bardziej podatne na oddziaływanie promieniowania RTG. Dlatego należałoby w czasie wizyty stomatologicznej informować o tym kobiety, o ile konieczne jest wykonanie tego typu zdjęć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH