PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przedłużenie terminu wnioskowania o LDEK nie jest możliwe

ms
21-07-2017, 08:11
Przedłużenie terminu wnioskowania o LDEK nie jest możliwe Za późno na przystąpienie do LDEK (foto: pixabay)
MZ stanowczo odrzuca wnioski, płynące od lekarzy i lekarzy dentystów, w sprawie przedłużenia terminu składania wniosków o przystąpienie do LDEK lub LEK.

Lekarze i lekarze dentyści interweniują w Ministerstwie Zdrowia w kwestii przedłużenia terminu składania wniosków o przystąpienie do LDEK i LEK, a to ze względu na trudności w przesyłaniu aplikacji do Centrum Egzaminów Medycznych.

Okazuje się, że część zainteresowanych przystąpieniem do egzaminu zrobiła to w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) nieskutecznie.

Błąd, na który wskazują lekarze i lekarze dentyści, polegać miał na niesłusznym przekonaniu, że wypełniony w SMK wniosek o LEK i LDEK, po wybraniu opcji ZAPISZ i uzyskaniu statusu wniosku SZKIC, automatycznie zostaje przesłany do Centrum Egzaminów Medycznych, co nie było zgodne ze stanem faktycznym. Przekazanie wniosku do CEM wymagało bowiem użycia funkcji WYŚLIJ, dostępnej w systemie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na stronach internetowych resortu oraz Urzędów Wojewódzkich, a także na stronie startowej SMK w zakładce Pomoc, dostępnej nawet bez konieczności założenia konta, znajdują się linki do podręczników dla użytkowników SMK, w tym PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SMK – WNIOSKOWANIE O LEKARSKI EGZAMIN KOŃCOWY(LEK)/ LEKARSKO -DENTYSTYCZNY EGZAMIN KOŃCOWY (LDEK).

Na stronie nr 6 tejże instrukcji znajduje się wyraźna i jednoznaczna informacja o treści:

„Zapisanie wniosku o egzamin nie oznacza złożenia wniosku do CEM. Po zapisaniu wniosek musi zostać wysłany. Wnioskujący musi użyć funkcjonalności WYŚLIJ. Poprawne wysłanie wniosku zakończy się zaprezentowaniem przez system numeru wniosku oraz numeru mikrorachunku, na który należy dokonać ewentualnej opłaty.”

Przepisy prawa nie przewidują możliwości przywrócenia terminu lub wykonania w SMK czynności za użytkownika.

Jedynie w przypadku awarii SMK, trwającej dłużej niż godzinę, uniemożliwiającej dokonanie zgłoszenia w okresie tygodnia przed upływem terminu na złożenie wniosku o LEK i LDEK, terminy te przedłuża się o czas trwania awarii od momentu jej usunięcia. Przedłużenie terminu następuje z urzędu przez operatora systemu. Takie zdarzenie nie miało jednak miejsca i ok. 7 400 osób skutecznie złożyło wnioski.

MZ uważa, zatem, że nie ma przesłanek prawnych ani faktycznych umożliwiających dokonanie czynności związanych z wysłaniem wniosku do LEK i LDEK po upływie ostatecznych terminów wynikających z przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
CEM   LDEK  

POLECAMY W SERWISACH